HSE چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم شما را با سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست آشنا کنیم و حتما اولین سوالی که برای شما پیش می آید این است که واژه HSE یا HSE-MS به چه معنا می باشد و چه شباهت و تفاوت هایی با ISO 14001 یا ISO 45001 دارد.

برخی از کارفرمایان برای اینکه با پیمانکاران خود قرارداد منعقد کنند گواهینامه HSE و در کنار آن HSE Plan را طلب می کنند. این سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست HSE چه کاربردی دارد و چه سازمان و کسب و کارهایی های می توانند آن را دریافت کنند؟

HSE مخفف Health (بهداشت) ، Safety (ایمنی) و Environment (محیط زیست) می باشد

زمانی که HSE-MS باشد MS آن مخفف Management System به معنای سیستم مدیریت می باشد و در کل سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست تعریف می گردد. ما در این مقاله وارد جزئیات بندهای استانداردی نمی شویم تا درک این استاندارد برای شما ساده تر باشد برای آشنایی با بندهای و الزامات این استاندارد و یا ISO 14001 و ISO 45001 باید دوره های مرتبط را در این مجموعه آموزشی (گروه مدیریتی جلالی) و یا سایر شرکت های همکار بگذرانید.

برای اینکه به مخفف حروف و کلمات آشنا شوید جدول ذیل را نیز مشاهده کنید

Acronym
مخفف
Name
نام
Group
گروه تقسیم بندی
OHS Occupational Health and Safety Occupational Health and Safety
HSE Health, Safety and Environment Health, Safety and Environment
EHS / EH&S Environment, Health and Safety
SHE Safety, Health and Environment
QHSE Quality, Health, Safety, and Environment Quality, Health, Safety, and Environment
HSEQ Health, Safety, Environment and Quality
HSSE Health, Safety, Security and Environment Health, Safety, Security and Environment
QHSSE Quality, Health, Safety, Security, and Environment Quality, Health, Safety, Security, and Environment
HSSEQ Quality, Health, Safety, Security, and Environment

برای دریافت مشاوره و گواهینامه های ایزو و HSE با شماره های 09102157571 – 02171057626 تماس حاصل نمایید

  • ISO 45001 سیتم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

  • HSE-MS سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت شغلی و محیط زیست

  • BS OHSAS 18001 سری ارزیابی ایمنی و بهداشت شغلی

پس از انتشار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی با نام BS OHSAS 18001 (سری ارزیابی ایمنی و بهداشت شغلی) که مخفف Occupational Health & Safety Assessment Series می باشد و BS آن نیز به معنای British Standard که نشان دهنده انگلیسی بودن استاندارد در سال 1999 است و همچنین انتشار استاندارد ISO 14001 توسط سازمان جهانی استاندارد ISO در سال 1996 و موفقیت آمیز بودن انتشار آنها که مورد استقبال نیز قرار گرفت برخی از شرکت های بزرگ نفتی در جهان مانند توتال و شل تصمیم گرفتند که با نگارش جدید از این استاندارد که در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست و مختص صنعت نفت باشد این استاندارد را توسعه دهند و باعث کاهش حوادث حاد و مزمن در محیط کاری خود باشند. در ایران نیز از سال 1380 انتشار HSE توسط شرکت نفت صورت گرفت.

استانداردهای حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست: ISO 14001: 2015 ، ISO 45001:2018 و HSE-MS

سال های درج شده در جلوی شماره استاندارد سال انتشار آنها می باشد. در ضمن همانطور که گفتیم استاندارد حوزه ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001 استاندارد مرتبط با سازمان جهانی استاندارد ISO نبوده و این سازمان استاندارد موضوع ایمنی و بهداشت شغلی را در سال 2018 با نام ISO 45001 تدوین کرد.

پس ایزو ISO 14001 و ISO 45001 که اولی مربوط به محیط زیست و دومی مربوط به ایمنی، بهداشت شغلی می باشد HSE-MS توسط شرکت های حوزه نفتی که البته HSE ترکیبی از موضوعات ایمنی، بهداشت و محیط زیست می باشد که الزامات و بندهای استانداردی آن فرق می کند ولیکن از نظر ماهیت موضوع استاندارد یکی بوده و شباهت های زیادی با هم دارد.

اگر کارفرمایی از شما استاندارد HSE خواست می تواند هم ترکیبی از استانداردهای سری ایزو ISO 14001 و ISO 45001 باشد و هم به تنهایی HSE-MS با نگارش صنعت نفتی باشد. در خصوص اجرا نیز به عنوان مثال در همه استانداردهای این حوزه باید شناسایی و ارزیابی خطرات در حوزه ایمنی و یا شناسایی و ارزیابی جنبه ها در حوزه محیط زیست صورت گیرد. برخی از شرکت ها و کسب و کارها در زمان صدور گواهینامه ایزو هر سه گواهینامه را از شرکت CB یا همان Certification Body می گیرند.

برای اینکه این استانداردها در یک شرکت پیاده سازی شوند باید الزامات ملی و قانونی هر کشور نیز اجرا شود از جمله برای استاندارد ISO 45001 باید به فصل چهارم قانون کار توجه کرد.

به عنوان مثال ماده 92 از فصل چهارم قانون کار می گوید: کليه واحدهاي موضوع ماده 85 قانون کار که شاغلين در آنها به اقتضاي نوع کار در معرض بروز بيماريهاي ناشي از کار قرار دارند بايد براي همه افراد مذکور پرونده پزشکي تشکيل دهند و دست کم سالي يک بار توسط مراکز بهداشتي درماني از آنها معاينات و آزمايشهاي لازم به عمل آورند و نتيجه را در پرونده مربوطه ضبط نمايند.

یا برای استاندارد ISO 14001 بایستی به قوانین سازمان محیط زیست ایران توجه گردد به عنوان مثال قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مصوب 1374

ماده 1 فصل اول این قانون می گوید: جهت تحقق اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و به منظور پاک سازي و حفاظت هوا از آلودگيها کليه دستگاه ها و موسسات و کليه اشخاص حقيقي و حقوقي موظفند مقررات و سياستهاي مقرر در اين قانون را رعايت نمايند.

در حال حاضر و با توجه به افزایش حوادث در پروژه های ساختمانی که البته در یک مقاله جداگانه ما در این خصوص صحبت خواهیم کرد بسیاری از شرکت های بزرگ ساختمانی (پیمانکار و انبوه سازان و مهندسین مشاور) واحد HSE فعالی رو برای هر پروژه اختصاص می دهند و قبل از شروع کار خود HSE Plan را تهیه می کنند و خطرات و جنبه ها را شناسایی و سپس ارزیابی می کنند تا اقدامات لازم را جهت حذف و کنترل خطرات داشته باشند (در بخش دوم همین مقاله ما در این باره بیشتر صحبت کرده ایم)

برای ادامه مطلب و بخش دوم موضوع HSE چیست و صدور گواهینامه HSE با ما همراه باشید و کلیک نمایید

با توجه به هوشمند بودن سیستم سرچ و بررسی گوگل خواهشمند است کپی برداری نکنید!!!

ما در این مقاله موضوعات کلی و در برخی از موارد به جزئیات اشاره کردیم اگر مشتریان و مخاطبان عزیز در شرکت ها و سازمان تمایل دارند تشریح کاملی از این استاندارد با اشاره به بندهای استاندارد صورت بگیرد با این گروه مدیریتی از طریق شماره های 02171057626 و یا 09102157571 و یا سایر راههای ارتباطی تماس حاصل نمایند. ما در کنار شما از مرحله مشاوره، آموزش و ثبت و صدور گواهینامه بین المللی هستیم.

گواهینامه HSE مناقصات

گواهینامه hse برای مناقصات الزامی است که برخی از کارفرمایان از پیمانکاران خود در زمان برگزاری مناقصه از آنها می خواهند در زمان بازگشایی پاکات مناقصه (الف،ب و ج) گواهینامه HSE پیمانکار مورد بررسی قرار می گیرد تا براساس آن امتیاز لازم ثبت گردد که البته بسیاری از کارفرمایان به این موضوع داشتن گواهینامه hse اکتفا نمی کنند و در زمان اجرای کار بعد از برنده شدن در مناقصه از آنها hse plan هم می خواهند. یعنی برنامه های موضوع ایمنی و بهداشت و محیط زیست در طول اجرای پروژه که شامل شناسایی و ارزیابی خطرات و جنبه های زیست محیطی باشد.

گواهینامه مناقصات ممکن است علاوه بر گواهینامه hse، گواهینامه ایزو 9001 یا همان سیستم مدیریت کیفیت و یا گواهینامه ایزو 27001 یا همان سیستم مدیریت امنیت اطلاعات نیز باشد. به منظور دریافت گواهینامه hse مناقصات با این گروه مدیریتی در تماس باشید. در زمان ارایه گواهینامه hse به کارفرمای خود دقت کنید که گواهینامه hse مناقصات خود دارای بیشترین اعتبار را داشته باشد.