گواهینامه IMS یا همان سیستم مدیریت یکپارچه چیست؟

گواهینامه IMS – ما به سوالات شما در این حوزه پاسخ خواهیم داد.

– آیا گواهینامه HSE با گواهینامه IMS تفاوت دارد؟

– اجزا گواهینامه IMS شامل چه استاندارد های سری ایزو می باشد؟

– آیا گواهینامه IMS فقط ترکیب استانداردهای ISO 9001 ، ISO 14001 و ISO 45001 می باشد؟

– آیا گواهینامه IMS دارای ورژن و تاریخ می باشد؟

– محاسن و مزایای دریافت گواهینامه IMS چیست؟

– چه شرکت هایی گواهینامه IMS دریافت می کنند؟

– منظور کارفرما در مناقصات از ارایه گواهینامه IMS چیست؟

– شرایط دریافت IMS ، اخذ IMS و صدور گواهینامه مدیریت یکپارچه IMS چیست؟

– گواهینامه IMS چند سال اعتبار دارد؟

– گواهینامه IMS معتبر را از کجا دریافت کنیم؟

– هزینه دریافت گواهینامه IMS چقدر است؟

شاید اسم و نامی از گواهینامه IMS (Integrated Management System)  سیستم مدیریت یکپارچه را شنیده باشید این گواهینامه در واقع ترکیبی از چند استاندارد مدیریتی می باشد و زمانی که یک شرکت چندین استاندارد را با هم پیاده سازی و استقرار می دهد در واقع می توانند این گواهینامه چند منظوره را دریافت کند البته در ابتدا بایستی هر گواهینامه مجزا را دریافت نماید سپس شرکت صدور گواهینامه براساس خواست و درخواست مشتری این گواهینامه را هم اعطا می کند.

معرفترین استاندارد هایی که براساس نوع الزامات و بندها با هم ترکیب می شوند استاندارد و گواهینامه ایزو ISO 9001  سیستم مدیریت کیفیت، استاندارد و گواهینامه ایزو ISO 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و استاندارد و گواهینامه ایزو ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می باشد.

آیا گواهینامه HSE با گواهینامه IMS تفاوت دارد؟

از یک دیدگاه تفاوت دارد و از دیدگاه دیگر خیر همانطور که در مقاله HSE در همین وب سایت اشاره کردیم HSE-MS یا همان سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست می باشد که توسط صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تدوین، مکتوب و توصیه جدی شده است. در واقع با نگاه استانداردهای سری ایزو ترکیبی از استاندارد های ایزو 14001 یا همان سیستم مدیریت زیست محیطی و استاندارد ایزو 45001 یا همان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت سازمان جهانی استاندارد می باشد. اما با نگارش متفاوت این صنایع است.

لذا زمانی که دو یا چند استاندارد با هم ترکیب می شوند در واقع مدیریت یکپارچه ای صورت گرفته است مانند استاندارد HSE اما تعریف ما و آن چیزی که معروف شده است در خصوص IMS ترکیب استاندارد های سازمان جهانی استاندارد (ایزو) با یک قالب یکسان است.

در سری استاندارد ایزو بعد از تدوین ایزو 9001 با ویرایش سال 2015 تمامی استاندارد قالب یک شکل و 10 بندی به خود گرفته اند و این امر باعث شده پیاده سازی و استقرار چندین استاندارد با هم کاری راحت تر و منظم تر باشد.

 

گواهینامه مدیریت یکپارچه

اجزا گواهینامه IMS شامل چه استاندارد های سری ایزو می باشد؟

در بالا اشاره کردیم زمانیکه دو یا چند استاندارد با همان ترکیب می شوند سیستم مدیریت یکپارچه صورت می گیرد معرفترین IMS ترکیب استاندارد های ISO 9001 ، ISO 14001 و ISO 45001 با هم می باشد.

سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001

 این استاندارد در واقع با یک قالب 10 بندی جزء معروفترین و محبوب ترین استاندارد های سری ایزو می باشد که با یک نگاه فرآیند گرایی و مشتری محوری مناسب برای هر سازمانی میباشد که آخرین ویرایش آن سال 2015 است. این استاندارد با مباحثی از جمله مدیریت استراتژیک، مدیریت ریسک و مدیریت دانش کمک زیادی به سازمان ها خواهد کرد. همه سازمان و شرکت ها اولین گام دریافت گواهینامه های خود را به این استاندارد اختصاص می دهند.

سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001

این استاندارد نیز همانند استاندارد مدیریت کیفیت به صورت قالب 10 بندی بوده و آخرین ورژن آن مربوط به سال 2015 است این استاندارد با توجه به اهمیت محیط زیست کمک زیادی به شرکت ها در زمینه بررسی جنبه های زیست محیطی و کاهش ریسک های مخرب آن برای این کره خاکی و محیط پیرامون خود می کند.

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت ISO 45001

این استاندارد نیز همانند دو استاندارد فوق یک قالب 10 بندی دارد ولیکن فعلا اولین و آخرین ویرایش آن سال 2018 می باشد قبلا این استاندارد بصورت استاندارد انگلیسی OHSAS 18001 ایفای نقش می کرده که قالبی متفاوت از 10 بند سری استاندارد های ایزو سازمان جهانی استاندارد بوده است.

هدف از این استاندارد شناسایی، ارزیابی، بررسی و مدیریت ریسک هایی هست که پرسنل و کارکنان را در حوزه ایمنی در محیط کار خود تهدید می کند. در واقع این استاندارد می خواهد خطرات و ریسک های محیط کار را حذف و یا کاهش دهد تا کمترین آسیب به کارکنان و ذینفعان وارد گردد.

آیا گواهینامه IMS فقط ترکیب استانداردهای ISO 9001 ، ISO 14001 و ISO 45001 می باشد؟

با توجه به 10 بندی شدن استاندارد سری ایزو و یک قالب مشترک زمانیکه دو استاندارد با هم پیاده سازی و استقرار یابند و در زمان تدوین مدارک رویه های مشترکی داشته باشند امکان صدور گواهینامه مدیریت یکپارچه وجود دارد مثلا ایزو 9001 با ایزو 22000 در صنعت مواد غذایی یا استاندارد ایزو 9001 با استاندارد ایزو 27001 با موضوع امنیت اطلاعات و همچنین ترکیب استاندارد ایزو 9001 با استاندارد ایزو 13485 در موضوع تجهیزات پزشکی ولیکن معرفترین و شناخته ترین IMS همان سه استاندارد معروف اشاره شده در سوال است زیرا این استانداردها خاص یک صنعت نیستند و تمامی کسب و کارها می توانند آن را پیاده سازی کنند.

آیا گواهینامه IMS دارای ورژن و تاریخ می باشد؟

این گواهینامه خود به تنهایی دارای تاریخ و ویرایش نمی باشد زیرا دارای متن و الزام واحدی نیست ولیکن استاندارد های ترکیبی آن هر کدام تاریخ و ورژن مخصوص به خود را دارند. مثلا ایزو 9001 با ویرایش 2015 ، ایزو 14001 با ویرایش 2015 و ایزو 45001 نیز با ورژن  سال 2018

محاسن و مزایای دریافت گواهینامه IMS چیست؟

دریافت گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه یعنی اینکه در ابتدا شما چند استاندارد را همزمان استقرار و پیاده سازی کنید و سپس گواهینامه های تک تک آنها را دریافت نمایید و در نهایت یک گواهینامه و سرتیفیکت IMS اخذ نمایید. برخی از مزایا:

  • صرفه جویی در وقت و زمان به منظور استقرار و پیاده سازی استانداردها و اخذ گواهینامه های آن
  • کاهش هزینه های مرتبط با آموزش و استقرار
  • ایجاد نگاه مدیریتی و سیستمی با چند موضوع مختلف (کیفیت، ایمنی و محیط زیست)
  • ایجاد جایگاه بالاتر نسبت به رقبا در یک فضای رقابتی
  • تصویری خوب از برند شما در جامعه با توجه به اهمیت موضوعاتی از جمله محیط زیست و ایمنی در کنار کیفیت
  • ایجاد فضای مشارکتی بین پرسنل در موضوعات اشاره شده
  • انجام فقط یک دوره ممیزی برای ارزیابی سیستم IMS توسط شرکت های صدور گواهینامه CB

چه شرکت هایی گواهینامه IMS دریافت می کنند؟

با توجه به عمومی بودن استانداردهای ایزو 9001 ، ایزو 14001 و ایزو 45001 برای تمامی سازمان ها، شرکت ها و ارکان ها این گواهینامه را تمامی مجموعه ها و کسب و کارها می توانند دریافت کنند و محدودی نخواهند داشت از جمله صنایع تولیدی، کارخانجات، شرکت های عمرانی و پیمانکاری و …

آیا IMS یک استاندارد بین المللی است؟

اجزا تک تک این استاندارد بصورت بین المللی و سری استانداردهای ایزو می باشد ولیکن خود گواهینامه IMS صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و دارای الزامات و بندهای خاصی نمی باشد.

منظور کارفرما در مناقصات از ارایه گواهینامه IMS چیست؟

اکثر کارفرمایان در مناقصات برای شرکت های پیمانکاری گواهینامه ایزو 9001 به همراه HSE را طلب می کنند که البته ارایه سه گواهینامه ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 و در کنار آن گواهینامه IMS یعنی همان خواسته اصلی کارفرما است.

ارایه گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه نشان می دهد شما هر سه استاندارد را به صورت یکپارچه مدیریت می کنید.

شرایط دریافت IMS ، اخذ IMS و صدور گواهینامه مدیریت یکپارچه IMS چیست؟

وقتی سازمان شما درخواست سه گواهینامه  معروف را می دهد در کنار ارایه گواهینامه ها ما گواهینامه چهارم یا همان IMS را به شما خواهیم داد تا از مزایای آن بهره مند گردید به طوریکه در نهایت شما 4 گواهینامه خواهید داشت.

گواهینامه IMS چند سال اعتبار دارد؟

این گواهینامه نیز همانند سایر گواهینامه های ایزو براساس قوانین بین المللی سه سال اعتبار دارد بطوریکه پس از ممیزی سال اول و اصلی، 2 ممیزی مراقبتی در سال های دوم و سوم توسط شرکت های صدور گواهینامه انجام خواهد شد. به این معنا که همزمان با تایید گواهینامه های شما این گواهینامه نیز تمدید می گردد.

صدور گواهینامه IMS

مخفف استاندارد ها مرتبط و گواهینامه IMS چیست؟

سیستم مدیریت کیفیت

Quality Management System (QMS)

سیستم مدیریت زیست محیطی

Environmental Management System (EMS)

سیستم مدیریت ایمنی

Safety Management System (SMS)

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

Information Security Management System (ISMS)

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی

Food Safety Security Management System (FSMS)

سیستم مدیریت انرژی

Energy Management System (EnMS)

سیستم مدیریت انطباق

Compliance Management System (CMS)

سیستم مدیریت یکپارچه

Integrated Management System (IMS)

گواهینامه IMS معتبر را از کجا دریافت کنیم؟

دریافت گواهینامه IMS نیز همانند سایر گواهینامه ایزو بایستی از شرکت های صدور گواهینامه ایزو و به اصطلاح CB ها دریافت شود. اکثر شرکت های صدور گواهینامه ایزو در ایران دفاتر نمایندگی شرکت های صدور گواهینامه اروپایی هستند و با برندهای آلمانی، انگلیسی، ترکی و غیره فعالیت دارند.

تنها مرجع اصلي و رسمي ثبت و صدور گواهينامه هاي ايزو براساس تاکيد و توصيه سازمان جهاني استاندارد (ايزو) که در وب سايت آن (https://www.iso.org/certification.htmlصراحتا اشاره شده است اعضاء زير گروه مرجع اعتباردهي IAF مي باشد لذا صدور و دریافت این مدل گواهینامه ها بسیار معتبر می باشد و بقیه مراکز یا اعتباری ندارد  و یا بسیار بسیار کم می باشد.  برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات ما را مطالعه فرمایید.

آیا گواهینامه IMS را به می توان تنهایی دریافت کرد؟

خیر … برای دریافت گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه در ابتدا بایستی سایر گواهینامه ها از جمله ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 را دریافت نمایید تا براساس آنها صدور گواهینامه IMS انجام پذیرد. گواهینامه IMS به تنهایی اعتبار ندارد!

آیا می توان گواهینامه IMS را از یک شرکت صدور گواهینامه مجزا دریافت کرد؟

شما می توانید برای هر استاندارد ایزویی که در سازمان خود پیاده سازی و استقرار داده اید از یک شرکت صدور گواهینامه، سرتیفیکیت دریافت نمایید و این حالت امکان پذیر است اما بهتر است به منظور هماهنگی بهتر و کاهش زمان و تعداد روزهای ممیزی از یک شرکت صدور گواهینامه معتبر استفاده نمایید. این مورد در خصوص گواهینامه IMS هم صدق می کند.

آیا گواهینامه IMS فوری و ارزان داریم؟

خیر … در خصوص این موضوع ما بارها در مقالات مختلف صحبت کرده ایم. با توجه به قوانین بین المللی سازمان صدور گواهینامه ایزو این امر وجود ندارد در خصوص فوری بودن گواهینامه از جمله IMS لازم است بدانید پس از درخواست مجموعه شما اطلاعات ثبت می گردد و زمان و برنامه ممیزی از سوی شرکت صدور گواهینامه CB اعلام می شود و پس از آن روند و روال اجرای ممیزی است. که در نهایت در صورت عدم وجود مغایرت براساس الزامات استاندارد ها، گزارش ممیزی تکمیل و برای دفاتر اصلی شرکت های صدور گواهینامه ارسال می گردد. تمامی موارد پروسه 3 الی 4 هفته ای را به دنبال خواهد داشت.

البته طبق یکسری قوانین پس از انجام ممیزی امکان دادن نامه ای به شکل توصیه نامه وجود دارد که نشان خواهد داد مجموعه شما فرآیند ممیزی را به پایان رسانده و تا چند هفته آینده موفق به دریافت گواهینامه خواهید شد. بنابراین ما گواهینامه ایزو فوری نداریم!!

در خصوص گواهینامه ارزان نیز اگر شرکت صدور گواهینامه ایرانی باشد شاید این امکان وجود داشته باشد ولیکن اگر شرکت صدور گواهینامه ایزو نمایندگی یک شرکت معتبر و ذیصلاح مثلا اروپایی باشد این امکان ارزان بودن با توجه به هزینه شارژ دلاری دفاتر نمایندگی شرکت های صدور گواهینامه وجود ندارد!!

هزینه دریافت گواهینامه IMS چقدر است؟

هزینه دریافت گواهینامه IMS به عوامل متعددی از جمله تعداد استاندارد و گواهینامه دریافتی، تعداد سایت کارگاهی برای ممیزی، تعداد نفر روز فرآیند ممیزی، تعداد نفرات کارکنان مشتری و سایر عوامل دیگر بستگی دارد. که البته قیمت هر گواهینامه ایزو اشاره شده در گواهینامه IMS ممکن است فرق کند و حتی شرکت صدور گواهینامه ایزو تخفیفی را برای دریافت چند گواهینامه ایزو توسط مشتری لحاظ نماید. خواهشمند است برای کسب اطلاعات بیشتر و رنج حدودی قیمت به مقاله مرتبط با آن مراجعه کرده و کلیک نمایید.

مشاوره گواهینامه IMS

گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه و به اختصار IMS ترکیبی از چند استاندارد بین المللی معتبر در کلاس جهانی سری ایزو می باشد که معروفترین نوع ترکیبی آن ایزو 9001 کیفیت با استاندارد های ایزو 14001 محیط زیست به همراه ایزو 45001 ایمنی می باشد. این استاندارد متن و الزام خاصی ندارد و در واقع ترکیبی از همان الزامات استاندارد های اشاره شده فوق است و فقط جنبه تبلیغاتی دارد

گروه مدیریتی جلالی (ایسنپکت ایران) با سال ها تجربه در زمینه آموزش و ثبت و صدور گواهینامه های سری ایزو آمادگی خود را به تمامی شما صاحبان کسب و کار اعلام می دارد. خواهشمند است با شماره های 02171057626 و 09102157571 تماس حاصل فرمایید.