گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – اگر مجموعه شما اطلاعی از شرایط ثبت و صدور گواهینامه های بین المللی ایزو رو ندارد حتما این بخش را مطالعه فرماید:

دریافت گواهینامه ایزو چگونه است؟

وظایف سازمان جهانی استاندارد – ایزو – چیست؟

شرایط انتخاب شرکت صدور گواهینامه  ایزو به چه صورت است؟

سازمان اعتباربخشی ایزو IAF کیست؟

اعتبار شرکت صدور گواهینامه ایزو چگونه ارزیابی می شود؟

نحوه ارزیابی و انتخاب شرکت صدور گواهینامه ایزو چکونه است؟

مشاوره برای اخذ گواهینامه ایزو لازم است؟

مدت اعتبار گواهینامه ایزو چند سال است؟

هزینه ثبت و صدور گواهینامه ایزو چقدر است؟

از کدام مراکز و مراجع گواهینامه ایزو معتبر دریافت نماییم؟

تقسیم بندی انواع گواهینامه ایزو چگونه است؟

کاربرد استاندارد و گواهینامه های ایزو در کسب و کارهای مختلف چگونه است؟

تشخیص اصالت گواهینامه ایزو به چه صورت است؟

مزایای دریافت و اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

نقش گواهینامه های ایزو در اسناد پیمانکاری و مناقصه و صادرات

 

دریافت گواهینامه ایزو چگونه است؟

موضوع اول: شرکت ها، سازمان و هر کسب و کاری می تواند استاندارد های سری ایزو که توسط سازمان جهانی استاندارد ISO منتشر می شوند را در مجموعه خود استقرار، پیاده سازی و اجرا نماید

در این خصوص سری استاندارد های عمومی از جمله ISO 9001 با نام سیستم مدیریت کیفیت، ISO 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی، ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و سایر استاندارد هایی که در وب سایت سازمان استاندارد جهانی با نام استانداردهای عمومی معروف هستند نزد مردم شناخته شده تر هستند و قابل پیاده سازی برای همه کسب و کارها می باشند.

مثلا ایزو برای درمانگاه، مهدکودک، رستوران، پیمانکار ساختمانی و …

اما برخی دیگر از استانداردهای از جمله ISO 22000 با نام سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، که قابل پیاده سازی در همه کسب و کارها نمی باشند و فقط بایستی برای کسب و کارهایی پیاده سازی شوند که در زنجیره مواد غذایی می باشند یا مثال دیگر استاندارد و گواهینامه ایزو ISO 13485 با نام سیستم مدیریت کیفیت در ساخت و تولید تجهیزات پزشکی می باشد.

وظایف سازمان جهانی استاندارد – ایزو – چیست؟

موضوع دوم: فعالیت سازمان جهانی استاندارد و به اختصار ایزو ISO ثبت و صدور گواهینامه های بین المللی نمی باشد و فقط تهیه و تدوین و بازنگری دوره ای آنها را برعهده دارد آن هم توسط عضوهای کمیته های فنی خود که از سراسر کشورهای دنیا می باشند.

پس سازمان جهانی استاندارد به نشانی www.iso.org گواهینامه صادر نمی کند. و ما نبایستی در تبلیغات خود از لوگو این سازمان استفاده نماییم و یا تغییراتی در این لوگو اعمال کنیم با این هدف که محصول یا خدمات ما را سازمان جهانی استاندارد تایید کرده چون این سازمان گواهینامه صادر نمی کند.

استاندارد ایزو

برای دریافت مشاوره و گواهینامه های ایزو و HSE با شماره های 09102157571 – 02177611056 تماس حاصل نمایید.

ما منتظر شنیدن درخواست های شما عزیزان در خصوص دریافت گواهینامه ایزو هستیم

شرایط انتخاب شرکت صدور گواهینامه  ایزو به چه صورت است؟

موضوع سوم: در اینجا پس از استقرار و پیاده سازی استانداردهای ایزو ما برای ثبت و صدور گواهینامه ما بایستی چکار کنیم؟ و یک شرکت صدور گواهینامه ایزو را چگونه انتخاب نماییم CHOOSING A CERTIFICATION BODY

در این مرحله سازمان جهانی ایزو در وب سایت خود به این مهم اشاره و توصیه کرده (مهم کلیک کنید) است و از ما میخواهد به سایت مجمع اعتباربخشی جهانی به نشانی www.iaf.nu برویم و در این وب سایت سازمان های اعتباردهی با نام Accreditation Body که به اختصار AB معروف هستند را در هر کشوری پیدا کنیم.

به عنوان مثال این نام این سازمان اعتباردهی یا همان AB در کشور انگستان، UKAS سلطنتی می باشد، در کشور آلمان، DAKKS و در ایران نیز مرکز ملی تایید صلاحیت یا همان NACI می باشد، اما باز هم این مراکز اعتباردهی به شرکت های ما گواهینامه نمی دهند مگر در موارد خاص مثل استاندارد ISO 17025 که ما در این مقاله دنبال آن نیستم و می خواهیم گواهینامه های ISO 9001 و امثال آن را بگیریم.

سازمان اعتباربخشی ایزو IAF کیست؟

موضوع چهارم: ثبت و صدور گواهینامه های ایزو فقط توسط شرکت های صدور گواهینامه که به اختصار CB معروف هستند Certification Body  صورت می گیرد و این شرکت ها خود دارای تاییدیه از سازمان های اعتباربخشی Accreditation Body که بخش اول توضیح داده شد می باشند.

به عنوان مثال شرکت اینسپکت ترکیه به عنوان یک شرکت صدور گواهینامه بین المللی INSPECT Certification Body دارای تاییدیه از سازمان های اعتباربخشی TURKAK ترکیه و IAS آمریکا می باشد. که هر کدام از این سازمان ها براساس توصیه سازمان جهانی استاندارد ISO داخل وب سایت سازمان اعتباربخشی IAF می باشند.

اعتبار شرکت صدور گواهینامه ایزو چگونه ارزیابی می شود؟

موضوع پنجم: یک سوال مطرح می شود آیا یک شرکت صدور گواهینامه می تواند مانند اینسپکت از دو نهاد اعتباردهی TURKAK و IAS اعتبار بگیرد؟ جواب آن بلی می باشد. البته هر شرکت صدور گواهینامه در ابتدا اعتبار خود را از نهاد اعتبار بخشی کشور خود می گیرد و سپس می توان از دیگر نهادهای اعتباربخشی کشورها استفاده کند.

این شرکت ابتدا از TURKAK که در کشور خودش که ترکیه می باشد تاییدیه می گیرد و سپس از سازمان اعتباردهی IAS آمریکا این کار را می کند. پس تمامی این اعتبارات براساس توصیه سازمان جهانی استاندارد ISO قابل ردیابی می باشند و شرکت های صدور گواهینامه معتبر نیز مشخص خواهند شد.

برای بررسی و سنجش اعتبار شرکت صدور گواهینامه اینسپکت INSPECT از سازمان اعتباردهی IAS آمریکا اینجا را کلیک نمایید.

نحوه ارزیابی و انتخاب شرکت صدور گواهینامه ایزو چکونه است؟

موضوع ششم: با توجه به وجود تنوع شرکت های صدور گواهینامه CB و همچنین سازمان های اعتباربخشی AB که آنها نیز متنوع می باشند … کسب و کار ما گواهینامه های خود را از کدام مرجع بگیرد؟

جواب: اگر شما براساس توصیه سازمان اقدام کنید به مشکلی بر نخواهید خورد … فقط چند مورد را در نظر بگیرید. اولا شما می توانید از کشور ایران با اعتبار NACI گواهینامه بگیرید و یا از کشورهای اروپایی یا آمریکایی اعتبار و گواهینامه بگیرید که این به انتخاب شما بستگی دارد. بعضی از این شرکت های صدور گواهینامه قدمت بیشتری دارند و دارای نمایندگی و شعب زیاد در سراسر دنیا پس می تواند یک معیار برای انتخاب شما باشد. دوما برخی از مشتریان و تولید کنندگان با توجه به صادراتی که به سایر کشورها انجام می دهند ترجیح می دهند.

گواهینامه رو از مرجع و کشوری بگیرند که به همان کشور صادرات انجام می دهند و یک جورایی جلب اعتماد کنند. سوما شرایط قیمتی را نیز در نظر بگیرید که البته تمامی شرکت های صدور گواهینامه که دفاتر بین المللی دارند و برخی از این نمایندگی ها داخل کشور ما نیز می باشند برای صدور هر گواهینامه شارژ دریافت می کند و نماینده ها ملزم به پرداخت شارژ برای صدور هر گواهینامه هستند،  که این مبالغ برای هر شرکت صدور گواهینامه ای متفاوت می باشد ولیکن حقیقتا رایگان نیست!!! پس هر قیمت کم و پایینی بی دلیل نمی باشد و دقت کنید در انتخاب شرکت های صدور گواهینامه …

مشاوره برای اخذ گواهینامه ایزو لازم است؟

موضوع هفتم: آیا پیاده سازی استاندارد های ایزو و دریافت گواهینامه های آن نیاز به مشاور دارد؟

شرکت ها، سازمان و هر کسب و کاری که می خواهد گواهینامه ایزو بگیرد باید ببینند چه اندازه به بندهای استاندارد نزدیک هست بنابراین در ابتدا بایستی با الزامات استاندارد آشنا شود در این خصوص پرسنل شرکت ها و سازمان ها می توانند در دوره های آموزشی شرکت کنند ولیکن در میان بهتر است از مشاور سیستمی هم استفاده کنند و از تجربیات آنها نیز بهره مند گردند.

مشاوره برای اخذ گواهینامه ایزو

 

مدت زمان مشاوره ممکن است به ماهها برسد از طرفی برخی از استاندارد ها علاوه بر موضوعات سیستمی و مدیریتی دارای مباحث و تکنیک های فنی و کیفی نیز می باشند به عنوان مثال استاندارد سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000 دارای مباحثی از جمله GMP، GHP می باشد که یک کارشناس و مشاور حرفه ای به آنها مسلط است.

برای دریافت مشاوره و گواهینامه های ایزو و HSE با شماره های 09102157571 – 02177611056 تماس حاصل نمایید.

لطفا ابهامات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

مدت اعتبار گواهینامه ایزو چند سال است؟

موضوع هشتم : آیا گواهینامه ها استاندارد های ایزو دارای تاریخ انقضاء می باشند؟

بله گواهینامه های سیستمی در حوزه استانداردهای سازمان جهانی استاندارد (ایزو) دارای تاریخ انقضا سه ساله می باشند اما این بدان معنا نیست که در طول این مدت شرکت صدور گواهینامه کاری با مشتری خود ندارد چون زمان سه ساله طولانی می باشد هر گونه تغییر و تحولی در سازمان و شرکت مشتری ممکن است اتفاق بیفتد.

از جمله تغییرات در چارت سازمانی، تغییرات در محصول و خدمات شان و یا محیط کاری … بنابراین شرکت های صدور گواهینامه ایزو سالی یکبار به ممیزی مشتری خود می پردازند که به آن ممیزی مراقبتی می گویند Surveillance Audit و وضعیت شان را چک می کنند.

هر سازمانی یکبار ممیزی اصلی می شود و دو بار ممیزی مراقبتی … که در این بین ممکن است ممیزی های دیگری نیز برحسب اتفاق صورت پذیرد. بطور مثال اگر مشتریان یک سازمان و شرکتی شکایت بکند و این شکایت به گوش شرکت صدور گواهینامه برسد لازم است شرکت صدور گواهینامه با انجام یک آدیت یا ممیزی اضطراری به این موضوع رسیدگی کند.

هزینه ثبت و صدور گواهینامه ایزو چقدر است؟

هزینه ثبت و صدور گواهینامه های سری ایزو به پارامترهای محتلفی از جمله: نوع استاندارد، نوع کسب و کار، تعداد سایت کارگاهی مشتری، تعداد فرآیندها و فعالیت ها، تعداد نفر روز برای ممیزی و سایر عوامل دیگر بستگی دارد و البته در ایران قیمت دلار نقش مستقیمی را بازی میکند. ما برای اینکه شما مخاطب گرامی درک بهتری از موضوع داشته باشید و حدود رنج قیمتی را بدانید مقاله مرتبط با آن را تدوین کرده ایم. خواهشمند است کلیک نمایید.

از کدام مراکز و مراجع گواهینامه ایزو معتبر دریافت نماییم؟

تنها مرجع اصلي و رسمي ثبت و صدور گواهينامه هاي ايزو براساس تاکيد و توصيه سازمان جهاني استاندارد (ايزو) که در وب سايت آن (https://www.iso.org/certification.html) صراحتا اشاره شده است اعضاء زير گروه مرجع اعتباردهي IAF مي باشد لذا صدور و دریافت این مدل گواهینامه ها بسیار معتبر می باشد و بقیه مراکز یا اعتباری ندارد و یا بسیار بسیار کم می باشد. به منظور آشنایی بیشتر خواهشمند است لینک مربوط به آن را مطالعه فرمایید.

تقسیم بندی انواع گواهینامه ایزو چگونه است؟

موضوع نهم: آیا برای تمامی استاندارد های ایزو گواهینامه صادر می گردد؟

برای استاندارد های عمومی و محبوب مانند استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001،  سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 45001 گواهینامه از سوی شرکت های CB صادر می گردد و قابلیت ثبت و صدور را دارد اما دو نکته وجود دارد:

اول اینکه در دامنه کاری و ممیزی شرکت صدور گواهینامه آن استاندارد تعریف شده است و مرجع بالادستی آن که قبلا هم توضیح دادیم (اشاره به AB ها) به شرکت صدور گواهینامه تاییدیه داده است؟!

برخی از شرکت های صدور گواهینامه فقط می توانند گواهینامه های سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001، صادر کنند ولیکن در خصوص سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 45001 تاییدیه AB خود را ندارند که در میان مشاهده شده است آنها این گواهینامه را صادر می کنند اما اشاره ای به AB خود نمی کنند و در اصطلاح Non Accredit صادر می شود.

دوم اینکه برخی از استاندارد هایی که خیلی هم معروف هستند مثل HACCP و HSE-MS که توسط سازمان جهانی استاندارد (ایزو) تدوین نشده اند توسط شرکت های صدور گواهینامه یعنی CB ها، گواهینامه صادر می شود که آن گواهینامه ها هم طبق تعریف Non Accredit می باشند و شرکت صدور گواهینامه با اعتبار خود این کار را می کند.

در این میان صدور برخی دیگر از گواهینامه ها از جمله GMP در صنعت مواد غذایی که مربوط به شرایط خوب تولید می باشد نیز مشاهده گردیده است.

فهرست استاندارد و گواهینامه های ایزو 

موضوع دهم: آیا با لیست و فهرست برخی از استاندارد ها و گواهینامه های ایزو آشنا هستید؟

 • سیستم مدیریت کیفیت یا ایزو ISO 9001
 • سیستم مدیریت زیست محیطی یا ایزو  ISO 14001
 • سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت یا ایزو ISO 45001
 • سیستم مدیریت امنیت اطلاعات یا ایزو ISO 27001
 • سیستم مدیریت انرژی یا ایزو ISO 50001
 • سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی یا ایزو  ISO 22000
 • سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی یا ایزو  ISO 29001
 • سیستم مدیریت کیفیت در صنعت تجهیزات پزشکی یا ایزو ISO 13485
 • سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه های پزشکی یا ایزو ISO 15189
 • سیستم مدیریت سنجش رضایت مشتریان یا ایزو ISO 10004
 • سیستم مدیریت رسیدگی به شکایت مشتریان یا ایزو ISO 10002
 • راهنمای کیفیت در مدیریت پروژه یا ایزو ISO 10006
 • سیستم مدیریت مسئولیت اجتماعی یا ایزو ISO 26000
 • سیستم مدیریت ریسک یا ایزو ISO 31000
 • سیستم مدیریت کیفیت مراکز آموزشی یا ایزو ISO 10015
 • راهنمای مدیریت پروژه یا ایزو ISO 21500
 • ارزش گذاری برند یا ایزو ISO 10668
 • سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی IATF 16949
 • و …

  سیستم مدیریت کیفیت یا ایزو ISO 9001

سیستم مدیریت زیست محیطی یا ایزو  ISO 14001

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت یا ایزو ISO 45001

 

 

 

تعداد و فهرست استانداردهای های ایزو بین 24 الی 25 هزار سرفصل تعریف شده است که این عدد در حال افزایش می باشد.

که البته همگی قابلیت ثبت و صدور گواهینامه ایزو را ندارند!

 

 

کاربرد استاندارد و گواهینامه های ایزو در کسب و کارهای مختلف چگونه است؟

موضوع یازدهم: آیا می دانید شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارها چه گواهینامه های ایزویی را می توانند بگیرند؟

گواهینامه ایزو شرکت های عمرانی و پیمانکاری

 • شرکت های عمرانی: می توانند گواهینامه های ایزو 9001 یا همان سیستم مدیریت کیفیت، ایزو 45001 یا سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، ایزو 14001 یا سیستم مدیریت زیست محیطی، ایزو 10006 یا همان راهنمای کیفیت در مدیریت پروژه، ایزو 21500 راهنمای مدیریت پروژه، یا HSE-MS یا همان سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست را دریافت کنند.
 • شرکت های پیمانکاری: بسته به نوع فعالیتشان علاوه بر گواهینامه های فوق می توانند اگر در زمینه نفت،گاز و پتروشیمی کار می کنند می توانند گواهینامه ایزو 29001 یا سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت،گاز و پتروشیمی را بگیرند و یا اگر در زمینه کترینگ و رستورانی فعال هستند می توانند گواهینامه ایزو 22000 یا سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی و گواهینامه HACCP را بگیرند.

گواهینامه ایزو سازمان ها و ادارات اصناف و اتحادیه ها

 • سازمان ها و ادارات: می توانند گواهینامه عمومی ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت، گواهینامه ISO 14001 سیستم مدیریت محیط زیست، گواهینامه ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، گواهینامه ایزو 50001 سیستم مدیریت انرژی، گواهینامه ایزو 27001 یا سیستم مدیریت امنیت و اطلاعات را دریافت نمایند.
 • اصناف و اتحادیه ها: علاوه بر گواهینامه ISO 9001 یا همان سیستم مدیریت کیفیت، و در کنار آن گواهینامه ISO 14001 سیستم مدیریت محیط زیست، گواهینامه ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و گواهینامه ISO 50001 سیستم مدیریت انرژی می توانند گواهینامه ایزو 26000 یا همان سیستم مدیریت مسئولیت اجتماعی را دریافت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید.

گواهینامه ایزو شرکت های خدماتی

 • آژانس های مسافرتی: می توانند گواهینامه های ایزو مانند ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت، گواهینامه ISO 14001 سیستم مدیریت محیط زیست، گواهینامه ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و گواهینامه ISO 10002، گواهینامه ISO 10004 (که مربوط به سنجش رضایت و رسیدگی به شکایات احتمالی مشتریان هست) را اخذ نمایند.
 • شرکت های بیمه ای و بانک ها: علاوه بر استاندارد و گواهینامه های عمومی مانند ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت، گواهینامه ISO 14001 سیستم مدیریت محیط زیست، گواهینامه ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، گواهینامه ایزو 27001 یا همان سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و گواهینامه ایزو 50001 و همچنین ایزو 10668 با نام ارزش گذاری برند را اخذ نمایند. البته با توجه به مشتری مدار بودن این شرکت ها و مراکز بهتر است گواهینامه ISO 10002، گواهینامه ISO 10004 (که مربوط به سنجش رضایت و رسیدگی به شکایات احتمالی مشتریان هست) را نیز دریافت نمایند.
 • سایر مراکز خدماتی: مانند دفاتر پیشخوان و … که می توانند گواهینامه های ISO 9001، گواهینامه ISO 10002، گواهینامه ISO 10004 (که مربوط به سنجش رضایت و رسیدگی به شکایات احتمالی مشتریان هست) و گواهینامه های ایزو 45001 و ایزو 14001 (که مربوط به سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت شغلی و محیط زیست هست) را دریافت نمایند.

 گواهینامه ایزو شرکت ها و تولید کنندگان مواد غذایی

 • شرکت ها و کارخانجات غذایی: آنهایی که در زنجیره مواد غذایی هستند می توانند گواهینامه ISO 9001 سیستم مدیریت کیفیت، ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، گواهینامه HACCP یا سلامت غذا و همچنین گواهینامه های ایزو 45001 و ایزو 14001 به همراه گواهینامه های ایزو 10004 و ایزو 10002 که مربوط به سنجش رضایت و رسیدگی به شکایات احتمالی مشتریان هست رو دریافت کنند.
 • رستوران ها، کترینگ و مراکز پخت و پز غذا: علاوه بر گواهینامه های ایزو عمومی مانند ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت، گواهینامه ISO 45001 سیستم مدیریت محیط زیست، گواهینامه ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، گواهینامه های ایزو تخصصی مانند ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی و مواد غذایی، گواهینامه HACCP یا سلامت غذا و گواهینامه SFBB یا همان غذای سالم تر، کسب و کار بهتر را دریافت نمایند برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید

 سایر مراکز

 • مراکز درمانی مانند بیمارستان ها و درمانگاه: می توانند گواهینامه ایزو 9001، گواهینامه های ایزو 10004 و ایزو 10002 که مربوط به سنجش رضایت و رسیدگی به شکایات احتمالی مشتریان یا همان بیماران هست، گواهینامه ایزو 15189 سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاه اگر دارای آزمایشگاه پزشکی هستند. گواهینامه IWA1 سیستم کیفیت در مراکز درمانی، گواهینامه ISO 22000 اگر دارای آشپزخانه صنعتی هستند و گواهینامه های ایزو 45001 و ایزو 14001 (که مربوط به سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت شغلی و محیط زیست هست) را دریافت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید.
 • مراکز آموزشی و مهدکودک ها: علاوه براستاندارد و گواهینامه ISO 9001 می توانند گواهینامه ISO 10002، گواهینامه ISO 10004 (که مربوط به سنجش رضایت و رسیدگی به شکایات احتمالی مشتریان هست) گواهینامه ایزو 10015 سیستم مدیریت کیفیت در مراکز آموزشی و استاندارد و گواهینامه IWA2 را دریافت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید.

تشخیص اصالت گواهینامه ایزو به چه صورت است؟

موضوع دوازدهم: ردیابی و تعیین اصالت یک گواهینامه ایزو چگونه می باشد؟

تشخیص اصالت گواهینامه ایزو

برای تشخیص اصل بودن یک گواهینامه ایزو ابتدا باستی ببنیم شرکت صدور گواهینامه ایزو CB دارای اعتبار می باشد یا خیر… یکی از کارهایی که می توانیم در ابتدا انجام دهیم سرچ شرکت صدور گواهینامه در گوگل می باشد و پیدا کردن آدرس وب سایت آن و سپس باید ببینیم آن وب سایت در کدام کشور بالا آمده است. اگر شرکت صدور گواهینامه خود را اروپایی بداند بنابراین قاعدتا نبایستی در ایران بالا آمده باشد. دوم اینکه داخل وب سایت حتما شماره تلفن موجود باشد ما نباید به یک ایمیل اکتفا کنیم.

در برخی از سایت ها قسمتی گذاشته اند که شما می توانید کد رهگیری گواهینامه را وارد کنید و ببنید اعتبار دارد یا خیر که این معیار مناسبی نیست چون اگر وب سایت جعلی باشد فرقی نمی کند که به شما تاییدیه گواهینامه بدهد یا خیر چون از پایه مشکل دارد.

تشخیص اصالت گواهینامه ایزو

شناسایی و ردیابی گواهینامه ایزو

سوم ببینیم این شرکت صدور گواهینامه از کدام کشور است و مجمع اعتباردهی AB آن از کجاست؟ با رویت AB ویا همان مجمع اعتبار دهی بالا دستی ببنیم نام این CB داخل سایت آن موجود است یا خیر.

البته به این نکته توجه کنیم که اعتبار گواهینامه ها همانند مدرک دانشگاهی می ماند شما می تواند از بهترین دانشگاه های ایران مدرک بگیرد یا از دانشگاه های رتبه 1، 2، 3 و حتی … اروپا و یا از یک آموزشگاه  و یا اصلا تقلبی با یک هزینه بسیار ناچیز دریافت کنید … پس مراقب باشید.

مزایای دریافت و اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

موضوع سیزدهم: کاربرد و مزایای گواهینامه ایزو چیست؟

کاربرد و مزایای گواهینامه ایزو چیست؟

ما بهتر بود سوال می کردیم هدف مان از دریافت گواهینامه های سری ایزو چیست؟ ما از راههای مختلف از جمله تبلیغات یک شرکت یا از طریق همکاران، دوستان و آشنایان در خصوص گواهینامه ایزو شنیده باشیم و قصد داشته باشیم آن را دریافت نماییم برای این منظور اطلاعات اولیه از طرق مختلف کسب می کنیم که یکی از این راهها سرچ گوگل می باشد و مقاله های مختلفی را در خصوص گواهینامه ایزو می خوانیم و در بسیاری از موارد با کاربرد و محاسن دریافت این سری از گواهینامه ها آشنا می شویم.

خوب داشتن گواهینامه و سرتیفیکت برای خدمات و محصولات ما بسیار مفید و ارزشمند است و می تواند نشان و اعتباری برای کسب و کار ما باشد پس در حالت اول چرا گواهینامه ایزو دریافت می کنیم قطعا جنبه تبلیغاتی آن است و یک حس برتری نسبت به رقبایمان باشد.

محاسن دریافت گواهینامه ایزو

در حالت و تفکر بعدی که ما را مشتاق به دریافت گواهینامه می کند محاسن و کاربردهای مفید آن است که در خصوص گواهینامه ایزو 9001 بارها به آن اشاره کردیم که پیاده سازی و استقرار این سیستم بین المللی چه ارزش افزوده ای را برای کسب و کار شما ایجاد می کند از جمله افزایش رضایت مندی مشتریان، فرآیندی محوری، توجه به دیدگاه ها و موضوعات مهمی از جمله مدیریت استراتژیک، مدیریت ریسک مدیریت دانش، کاهش ضایعات و دوباره کاری در صنایع تولیدی و … که همگی اینها باعث بهبود مستمر در فعالیت یک کسب و کار می گردد.

نقش گواهینامه های ایزو در اسناد پیمانکاری و مناقصه و صادرات

البته در برخی از موارد گرفتن گواهینامه هایی از جمله HSE به معنای سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست است برای یکسری پیمانکاران و شرکتها اجبار می باشد و کارفرمای آنان بدون داشتن این گواهینامه مجوز اجرای کار را نمی دهد و یا گواهینامه HACCP که بحث سلامت غذا می باشد برای برخی از تولیدکنندگان مواد غذایی از جمله کشتارگاهها که محصولات و فرآورده های گوشتی تولید می کنند و قصد صادرات به کشورهای همسایه و دریافت کد IR را دارند اجباری می باشد.

مشاوره گواهینامه ایزو

ما در این مقاله موضوعات کلی و در برخی از موارد به جزئیات اشاره کردیم اگر مشتریان و مخاطبان عزیز در شرکت ها و سازمان تمایل دارند تشریح کاملی از این استاندارد با اشاره به بندهای استاندارد صورت بگیرد با این گروه مدیریتی از طریق شماره های 02177611056 و یا 09102157571 و یا سایر راههای ارتباطی تماس حاصل نمایند. ما در کنار شما از مرحله مشاوره، آموزش و ثبت و صدور گواهینامه بین المللی هستیم.

با توجه به هوشمند بودن سیستم سرچ و بررسی گوگل خواهشمند است کپی برداری نکنید!!!

مدت زمان مطالعه: 20 دقیقه