گواهینامه ایزو 37001 – استاندارد سیستم مدیریت ضد رشوه چیست؟

گواهینامه ایزو 37001 – رشوه اغلب به عنوان یک راه حلی در نظر گرفته می شود که تجارت و کار را تسهیل و تسریع می کند. این تصور نه تنها اشتباه است، بلکه بار سنگینی را بر دوش مردم، اقتصاد و کل جامعه می گذارد.

از دست دادن کسب و کار و جریمه های ناشی از رشوه و کلاهبرداری، و صدمات همزمان به شهرت، می تواند به شدت برای شرکت ها مضر باشد و باعث از دست رفتن میلیاردها درآمد شود.

 این سؤال پیش می‌آید:

آیا سازمان شما حاضر است با شرکتی که درگیر رسوایی رشوه شده است همکاری کند؟

چنین سازمان‌هایی ممکن است با مجازات‌های سختی از سوی نهادهای نظارتی مواجه شوند و مطالعات نشان می‌دهد که روحیه کارکنان زمانی که افراد در سازمانشان به دلیل رشوه‌دهی مجرم شناخته شوند، آسیب می‌بیند. بنابراین اتخاذ اقداماتی برای جلوگیری از اعمال غیراخلاقی در نیروی کار برای ایجاد اعتماد ضروری است.

ISO 37001:2016

 سیستم های مدیریت ضد رشوه – الزامات همراه با راهنمایی برای استفاده، برای کمک به سازمان در پیاده سازی و حفظ یک سیستم فعال ضد رشوه خواری طراحی شده است.

شفافیت و اعتماد عناصر سازنده اعتبار هر سازمانی است. هیچ چیز بیشتر از رشوه دادن، مؤسسات مؤثر و تجارت عادلانه را تضعیف نمی کند، به همین دلیل است که ISO 37001 تهیه و تدوین شده است و وجود دارد.

این استاندارد بین‌المللی به سازمان‌های مختلف اجازه می‌دهد تا با اتخاذ خط‌مشی ضد رشوه، انتصاب شخصی برای نظارت بر انطباق با رشوه، آموزش، ارزیابی ریسک و بررسی‌های لازم در پروژه‌ها و همکاران تجاری، پیشگیری، شناسایی و رسیدگی به رشوه خواری را انجام دهند. و کنترل های بازرگانی و ایجاد رویه های گزارش و تحقیق.

ISO 37001 با ارائه راهی شناخته شده در سطح جهانی برای رسیدگی به یک فعالیت جنایتکارانه مخرب که سالانه بیش از یک تریلیون دلار پول کثیف می شود، به یکی از مخرب ترین و چالش برانگیزترین مسائل جهان پرداخته و رویکرد متعهدانه ای را برای از بین بردن فساد نشان می دهد.

مطالب برگرفته از سایت سازمان جهانی استاندارد – ایزو

 ISO 37001:2016 الزامات را مشخص کرده و راهنمایی هایی را برای استقرار، اجرا، نگهداری، بازنگری و بهبود سیستم مدیریت ضد رشوه ارائه می کند. این سیستم می تواند مستقل باشد یا می تواند در یک سیستم مدیریت کلی ادغام شود.

ISO 37001:2016 در رابطه با فعالیت های سازمان به موارد زیر می پردازد:

 • رشوه در بخش های دولتی، خصوصی و غیرانتفاعی
 • رشوه خواری توسط سازمان
 • رشوه دادن توسط پرسنل سازمان که از طرف سازمان یا به نفع آن عمل می کنند
 • رشوه دادن توسط شرکای تجاری سازمان که از طرف سازمان یا به نفع آن عمل می کنند
 • رشوه دادن به سازمان؛ رشوه دادن به پرسنل سازمان در رابطه با فعالیت های سازمان
 • رشوه دادن به شرکای تجاری سازمان در رابطه با فعالیت های سازمان
 •  رشوه مستقیم و غیرمستقیم (مثلاً رشوه ای که از طریق یا توسط شخص ثالث ارائه یا پذیرفته شده است)

ISO 37001:2016 فقط برای رشوه خواری قابل اجرا است. الزامات را تعیین می کند و راهنمایی برای یک سیستم مدیریتی ارائه می دهد که به سازمان کمک می کند تا از رشوه خواری جلوگیری کند و به آن پاسخ دهد و با قوانین ضد رشوه خواری و تعهدات داوطلبانه مربوط به فعالیت هایش مطابقت داشته باشد.

ISO 37001:2016 به طور خاص به کلاهبرداری و سایر جرایم ضد اعتماد/رقابت، پولشویی یا سایر فعالیت های مرتبط با اقدامات فساد انگیز نمی پردازد، اگرچه یک سازمان می تواند دامنه سیستم مدیریت را برای شامل چنین فعالیت هایی گسترش دهد.

الزامات ISO 37001:2016 عمومی هستند و برای همه سازمان ها (یا بخش های یک سازمان)، صرف نظر از نوع، اندازه و ماهیت فعالیت، و در بخش های دولتی، خصوصی یا غیر انتفاعی قابل اجرا هستند.

 میزان کاربرد این الزامات به عوامل مشخص شده در بندهای 4.1، 4.2 و 4.5 بستگی دارد.

 

ISO 37001:2016

ویرایش ایزو 37001

نکته: این استاندارد آخرین بار در سال 2022 مورد بررسی و تایید قرار گرفت. بنابراین این نسخه فعلی باقی می ماند.

حال برویم به برخی از سوالات پاسخ دقیق تری دهیم

استاندارد ایزو ISO 37001 چیست؟

این استاندارد بین‌المللی به سازمان‌های مختلف اجازه می‌دهد تا با اتخاذ خط‌ مشی ضد رشوه، انتصاب شخصی برای نظارت بر انطباق با رشوه، آموزش، ارزیابی ریسک و بررسی‌های لازم در پروژه‌ها و همکاران تجاری، پیشگیری، شناسایی و رسیدگی به رشوه خواری را انجام دهند و…

ارزیابی ریسک در استاندارد ایزو 37001 چیست و به چه صورت می باشد؟

در ضمیمه استاندارد ایزو 37001 به موارد ذیل اشاره کرده است:

هدف از ارزیابی ریسک رشوه خواری مورد نیاز استاندرد این است که سازمان را قادر سازد تا پایه محکمی برای سیستم مدیریت ضد رشوه خواری خود تشکیل دهد. این ارزیابی خطرات رشوه خواری را که سیستم مدیریت روی آنها تمرکز خواهد کرد، شناسایی می کند، یعنی خطرات رشوه خواری که توسط سازمان به عنوان اولویت برای کاهش خطر رشوه، اجرای کنترل و تخصیص پرسنل، منابع و فعالیت های ضد رشوه تلقی می شود.

 اینکه سازمان چگونه ارزیابی ریسک رشوه را انجام می دهد، چه روشی را به کار می گیرد، چگونه خطرات رشوه سنجی و اولویت بندی می شود، و میزان ریسک رشوه که پذیرفته شده یا تحمل می شود، همه در اختیار سازمان است. . به ویژه، این سازمان است که معیارهای خود را برای ارزیابی ریسک رشوه تعیین می کند (به عنوان مثال اینکه آیا یک ریسک “کم”، “متوسط” یا “بالا” است). با این حال، در انجام این کار، سازمان باید سیاست و اهداف ضد رشوه خود را در نظر بگیرد. در زیر نمونه ای از چگونگی انتخاب یک سازمان برای انجام این ارزیابی آورده شده است

معیارهای ارزیابی ریسک رشوه را انتخاب کنید.

به عنوان مثال، سازمان می‌تواند معیارهای سه‌سطحی (مانند «کم»، «متوسط»، «بالا»)، معیارهای پنج سطحی یا هفت سطحی دقیق‌تر، یا یک رویکرد دقیق‌تر را انتخاب کند. معیارها اغلب عوامل متعددی از جمله ماهیت خطر رشوه، احتمال وقوع رشوه و میزان عواقب آن را در نظر می گیرند.

خطرات رشوه خواری ناشی از اندازه و ساختار سازمان را ارزیابی کنید. یک سازمان کوچک مستقر در یک مکان با کنترل های مدیریت متمرکز در دست چند نفر ممکن است بتواند خطر رشوه خواری خود را راحت تر از یک سازمان بسیار بزرگ با ساختار غیرمتمرکز که در بسیاری از مکان ها فعالیت می کند کنترل کند.

مکان‌ها و بخش‌هایی را که سازمان در آن‌ها فعالیت می‌کند یا پیش‌بینی می‌کند، بررسی کنید و سطح خطر رشوه‌دهی را که این مکان‌ها و بخش‌ها می‌توانند ایجاد کنند، ارزیابی کنید. برای کمک به این ارزیابی می توان از یک شاخص رشوه مناسب استفاده کرد. مکان ها یا بخش هایی با ریسک بالاتر رشوه می توانند توسط سازمان به عنوان ریسک “متوسط” یا “بالا” در نظر گرفته شوند

استاندارد ایزو 37001 قابلیت ارایه گواهینامه ایزو بین المللی را دارد؟

بله، از طریق شرکت های صدور گواهینامه یا همان CB مانند شرکت صدور گواهینامه اینسپکت (گروه مدیریتی جلالی) با اعتبار TURKAK ترکیه و IAS آمریکا امکان ممیزی و ثبت و صدور گواهینامه بین المللی همانند سایر استانداردهای از جمله ایزو 9001 را دارا می باشد.

مزایای دریافت گواهینامه ایزو ISO 37001 چیست؟

ISO 37001 برای کمک به سازمان شما طراحی شده است تا یک سیستم مدیریت ضد رشوه را پیاده سازی کند یا کنترل هایی را که در حال حاضر دارید بهبود بخشد. این امر مستلزم اجرای مجموعه ای از اقدامات مانند اتخاذ یک سیاست ضد رشوه، انتصاب شخصی برای نظارت بر رعایت آن خط مشی، بررسی و آموزش کارکنان، انجام ارزیابی ریسک در پروژه ها و شرکای تجاری، اجرای کنترل های مالی و تجاری، و ایجاد گزارش و تحقیق است.

اجرای یک سیستم مدیریت ضد رشوه مستلزم رهبری و نظرات مدیریت ارشد است و خط مشی و برنامه باید به همه کارکنان و طرف های خارجی مانند پیمانکاران، تامین کنندگان و شرکای سرمایه گذاری مشترک ابلاغ شود. به این ترتیب، به کاهش خطر وقوع رشوه کمک می‌کند و می‌تواند به مدیریت، کارمندان، مالکان، سرمایه‌گذاران، مشتریان و سایر شرکای تجاری شما نشان دهد که کنترل‌های بین‌المللی ضد رشوه‌دهی به رسمیت شناخته شده‌ای را اعمال کرده‌اید.

 همچنین می تواند در صورت تحقیقات پلیسی شواهدی ارائه دهد که نشان دهد شما اقدامات معقولی را برای جلوگیری از رشوه انجام داده اید.

 مزایای دریافت گواهینامه ایزو 37001 شامل موارد ذیل و نه محدود به آنها می باشد:

 • به مبارزه با رشوه کمک می کند.
 • فرهنگ کسب و کار اخلاقی را در طول فرآیندها ترویج می کند.
 • عملکرد فرآیندها و فعالیت های تحت تأثیر را بهبود می بخشد.
 • تعهد پرسنل به بهترین شیوه های ضد رشوه را ثابت می کند.

دامنه گواهینامه ایزو ISO 37001 چیست؟

ISO 37001: سیستم های مدیریت ضد رشوه این استاندارد برای کمک به سازمان ها در اجرای و حفظ اقدامات خاص که به آنها در جلوگیری، کشف و رسیدگی به رشوه در سراسر سازمان و فعالیت های تجاری آن کمک می کند، طراحی شده است.

آیا ایزو ISO 37001 یک استاندارد عمومی است؟

الزامات ISO 37001 عمومی هستند و برای همه سازمان ها (یا بخش هایی از یک سازمان)، صرف نظر از نوع، اندازه و ماهیت فعالیت، و در بخش های دولتی، خصوصی یا غیرانتفاعی قابل اجرا هستند.

اعتبار گواهینامه ISO 37001 چقدر است؟

این گواهی برای مدت اعتبار 3 سال به شرط انجام ممیزی های نظارتی موفق صادر می شود.

منابع مورد نیاز برای پیاده سازی استاندارد ایزو 37001 و دریافت گواهینامه آن چیست؟

براساس اطلاعات درج شده در بخش ضمیمه استاندارد ایزو 37001 این منابع شامل موارد ذیل می باشد:

منابع مورد نیاز به عواملی مانند اندازه سازمان، ماهیت عملیات آن و خطرات رشوه خواری بستگی دارد. نمونه هایی از منابع شامل موارد زیر است.

الف) منابع انسانی: باید پرسنل کافی وجود داشته باشند که بتوانند زمان کافی را برای مسئولیت های مربوط به مبارزه با رشوه اختصاص دهند تا سیستم مدیریت مبارزه با رشوه بتواند به طور موثر عمل کند. این شامل تخصیص افراد کافی (اعم از داخلی یا خارجی) به عملکرد انطباق با رشوه خواری است.

 ب) منابع فیزیکی: باید منابع فیزیکی لازم در سازمان، از جمله در عملکرد انطباق ضد رشوه، وجود داشته باشد تا سیستم مدیریت مبارزه با رشوه به طور موثر عمل کند، به عنوان مثال. فضای اداری، مبلمان، سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر، مواد آموزشی، تلفن، لوازم التحریر.

ج) منابع مالی: باید بودجه کافی، از جمله در عملکرد انطباق با رشوه، وجود داشته باشد تا سیستم مدیریت مبارزه با رشوه به طور موثر عمل کند.

کنترل مالی ضد رشوه

برخی از کنترل های مالی در استاندارد ایزو 37001 چیست؟ راهکارهای کنترلی رشوه

تراکنش های مالی خود را به درستی مدیریت کند و این تراکنش ها را به صورت دقیق، کامل و ثبت کنید به موقع و بسته به اندازه سازمان و معامله، کنترل های مالی در سازمان انجام شود تا خطر رشوه کاهش یابد.

برخی موارد می تواند شامل موارد ذیل باشد:

الف) اجراي تفكيك وظايف، به طوري كه يك شخص نتواند هم تأييد كند و هم پرداخت انجام دهد؛

ب) اجرای سطوح مختلف اختیارات مناسب برای تایید پرداخت ها (به طوری که رقم های بزرگتر در معاملات نیازمند تایید سایر مدیران ارشد نیز باشد و در آیین نامه معاملات ذکر شود)

ج) تأیید اینکه قرار ملاقات گیرنده کار یا خدمات انجام شده توسط سازمان تأیید شده است

د) نیاز به حداقل دو امضا در تأییدیه های پرداخت باشد

ه) الحاق اسناد پشتیبان مناسب به تأییدیه‌های پرداخت. (براساس کدام سند پرداخت انجام شده است)

و) محدود کردن استفاده از وجوه نقد و اجرای روشهای مؤثر کنترل وجوه نقد.

ز) الزام به اینکه دسته بندی ها و توضیحات پرداخت در حساب ها دقیق و واضح باشد.

ح) اجرای بررسی دوره ای مدیریت تراکنش های مالی مهم.

ط) اجرای ممیزی های مالی دوره ای و مستقل و تغییر به طور منظم شخص یا سازمانی که حسابرسی را انجام می دهد.

مشاوره استاندارد ایزو 37001

ما در گروه مدیرینی جلالی بر آن هستیم که در زمینه آموزش، ثبت و صدور گواهینامه بین المللی ایزو 37001 با نام سیستم مدیریت ضد رشوه مشاوره دهیم و در این خصوص راهنمایی های لازم را انجام دهیم. خواهشمند است با شماره های 02177611056 و 09102157571 تماس حاصل نمایید.