گواهینامه ایزو iso 9001

صدور گواهینامه ایزو ISO 9001: استاندارد سیستم مدیریت کیفیت QMS یا همان ISO 9001 با ویرایش سال 2015 که بصورت ISO 9001:2015 نوشته می شود توسط کمیته ISO/TC 176/SC 2 سازمان جهانی استاندارد (ایزو) تهیه و تدوین شده است و جزء معروف ترین و محبوب ترین استانداردهای بین المللی می باشد و در رده استانداردهای عمومی تقسیم بندی می شود.

ISO 9001:2015

ویرایش ایزو 9001

ISO 9001

General information

Publication date: 2015-09

Status: Published

Number of pages: 29

Edition: 5

Technical Committee: ISO/TC 176/SC 2 Quality systems

ICS: 03.100.70 Management systems 03.120.10 – Quality management and quality assurance

نکته: استاندارد ایزو 9001 آخرین بار در سال 2021 مورد بررسی و تایید قرار گرفت. بنابراین این نسخه فعلی باقی می ماند.

صدور گواهینامه ایزو ISO 9001 – بخش اول

شماره های تماس 02171057626 و یا 09102157571

برخی از سوالات اشاره شده در ذیل ممکن است در ذهن شما مخاطب گرامی باشد ما به آنها پاسخ داده ایم:

استاندارد و گواهینامه ایزو 9001 چیست؟

کاربرد و مزایای دریافت گواهینامه ایزو 9001 چیست؟

استاندارد ایزو 9001 چند بند و الزام دارد؟

آخرین ویرایش ایزو 9001 مربوط به چه سالی است؟

چه صنایعی می توانند گواهینامه ایزو 9001 را دریافت نمایند؟

هزینه مشاوره و دریافت گواهینامه ایزو 9001 چقدر است؟

گواهینامه ایزو 9001 چند سال اعتبار دارد؟

مراحل و شرایط دریافت گواهینامه ایزو 9001 چیست؟

چطور گواهینامه ایزو 9001 فوری دریافت نمایم؟

مرجع صدور گواهینامه ایزو 9001 کیست و کجاست؟

10 بند گواهینامه ایزو 9001

این استاندارد دارای 10 بند به شرح ذیل می باشد:

1-دامنه کاربرد Scope
2-مراجع الزامي Normative references
3- اصطلاحات و تعاريف Terms and definitions
4- ماهیت سازمان Context of the organization
5- رهبري Leadership
6- برنامه ريزي Planning
7-پشتيباني Support
8- عمليات Operation
9- ارزیابی عملکرد Performance evaluation
10- بهبود Improvement

ایزو 9001 چیست؟

مفهوم این استاندارد چیست؟

سیستم مدیریت کیفیت با نگاه مشتری مداری و توجه به خواسته و نیاز مشتریان

کاربرد استاندارد ایزو 9001

چه کاربرد و مزایایی دارد؟

مزایای پیاده سازی و استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:

 • رضایت مندی مشتریان و کارفرمایان
 • توجه به مدیریت استراتژیک که در تصمیم گیری های کلان سازمان و شرکت کمک چشم گیری خواهد کرد و جایگاه شرکت مشخص خواهد شد و حرکت سازمان برنامه ریزی خواهد شد.
 • مدیریت ریسک که سازمان و شرکت را متوجه خطرات و ریسک های احتمالی خواهد کرد که این امر از خسارت و صرف هزینه اضافی در تمامی فرآیندهای یک سازمان جلوگیری خواهد کرد.
 • مدیریت و کنترل منابع انسانی از بدو ورود و استخدام تا انفصال خدمت پرسنل (جذب و آموزش و ارزیابی و …)
 • مدیریت زیرساخت و تجهیزات شرکت و سازمان و جلوگیری از خرابی احتمالی و توقفات کاری در تمامی فعالیت ها
 • کنترل و بررسی دقیق تر قراردادها با کارفرمایان و مشتریان و امکان سنجی اولیه
 • و…

و توسط چه سازمان ها و کسب و کارهایی قابل پیاده سازی می باشد؟

این استاندارد قابل پیاده سازی برای تمامی سازمان ها، شرکت ها، کارخانجات و هرگونه کسب و کاری جدا از نوع فعالیت می باشد از یک فروشگاه کوچک گرفته تا بزرگترین تولیدکنندگان

شاید سوالاتی است که در ذهن شما نیز باشد.

این استاندارد به چند موضوع توجه خاص دارد:

– رضایت مشتریان سازمان: سازمان هایی که قصد استقرار و پیاده سازی این استاندارد را دارند به این موضوع توجه کنند که نیازهای مشتریان بایستی برآورده گردد تا در نهایت رضایت آنها تامین شود و در کل مشتری مداری یکی از ارکان اصلی این استاندارد است.

– فرآِیندگرایی: سازمان ها برای اینکه بتوانند سیستم خود را تحت کنترل بگیرند باید فعالیت های خود را به شکل یک فرآیند تعریف نمایند و با تعیین شاخص های دوره ای وضعیت آنها را مورد پایش قرار دهند. (طبق تعریف فرآیند: هر فعالیتی که از یکسری منابع (انسانی و زیرساختی) استفاده می کند تا یک ورودی را با انجام یکسری پردازش به خروجی تبدیل کند فرآیند نام دارد به عنوان مثال ساده فرایند خرید که ورودی آن شنناسنامه و مشخصات کالا برای خرید می باشد و خروجی آن نیز کالایی که براساس شناسنامه، خریداری شده است.)

-بهبود مستمر: استاندارد از شما می خواهد کسب و کار هر روزتان بهتر از دیروز  باشد. از این مورد استنباط می کنیم در زمان دریافت گواهینامه ممکن است برخی از کسب و کارها شرایط خیلی خوبی نداشته باشند ولیکن قصد بهتر شدن را دارند.

هفت اصل مدیریت کیفیت در ایزو 9001:

 • مشتری مداری : تمرکز اصلی مدیریت کیفیت، برآوردن نیازهای مشتری و تلاش برای فراتر از انتظارات آنان است.
 • رهبری : رهبران بایستی در همه سطوح وحدت هدف را ایجاد می کنند و شرایطی را ایجاد می کنند که در آن افراد و کارکنان درگیر دستیابی به اهداف کیفی سازمان باشند.
 • تعهد افراد و کارکنان : افراد شایسته، توانمند و متعهد در تمام سطوح در سراسر سازمان برای ارتقای توانایی سازمان و برای ایجاد ارزش ضروری است.
 • رویکرد فرآیندی : زمانی که فعالیت‌ها به‌عنوان فرآیندهای مرتبط با یکدیگر تعریف، درک و مدیریت شوند، نتایج سازگار و قابل پیش‌بینی و کارآمدتر به دست می‌آیند.
 • بهبود : سازمان های موفق تمرکز مداوم در مورد بهبود دارند
 • تصمیم گیری مبتنی بر شواهد : تصمیمات مبتنی بر تجزیه و تحلیل و ارزیابی داده ها به احتمال زیاد نتایج مطلوب را به همراه خواهد داشت.
 • مدیریت روابط : برای رسیدن به موفقیت پایدار، یک سازمان روابط خود را با طرف های ذینفع، مانند تامین کنندگان، مدیریت کند.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم و مزایای و تشریح هر اصل می توانید به وب سایت سازمان جهانی استاندارد – ایزو – مراجعه و کلیک نمایید  و یا در مقاله ترجمه آن که در همین وب سایت درج شده است مراجعه کرده و مطالعه نمایید

نکته مهم:

برخی از شرکت ها دارای محصولات با کیفیتی هستند ولیکن گواهینامه ایزو ندارند و بالعکس آن نیز وجود دارد. آنهایی که محصولات خوبی دارند یعنی دارای کنترل کیفیت خوبی هستند و اگر  محصول و خدمات به شکل نامطلوب و خارج از استاندارد تولید و ارائه شود به خوبی مورد بازرسی قرار می گیرد تا محصول بی کیفیت بدست مشتریان نرسد از طرفی ممکن است ضایعات و دوباره کاری خط تولید آنها بالا باشد و بهره وری خوبی نداشته باشند و در یک کلام تضمین کیفیت به خوبی اجرا و پیاده سازی نمی شود.

این تضمین کیفیت در واقع همان روش های اجرایی، دستورالعمل و آیین نامه هایی است که منجر می شود ما با اجرای آنها در کلیه فرآیندهای سازمان قبل از این که محصول و خدمات مان به مرحله آخر برسد مورد کنترل و پایش قرار گیرد تا نه محصول بی کیفیت بدست مشتری برسد و نه ما هزینه های کیفی COQ بالایی داشته باشیم و بهره وری مان پایین بیاید

صدور گواهینامه ایزو ISO 9001 – بخش اول

شماره های تماس 02171057626 و یا 09102157571

شرکت های خدماتی هم می توانند گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 را دریافت نمایند؟

بلی… تمامی شرکت هایی که در حوزه خدمات فعالیت می کنند مانند شرکت ها، آژانس های مسافرتی، آژانس های املاک، مراکز درمانی، مهدکودک ها و … می توانند گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت را دریافت نمایند.

در کنار استقرار، پیاده سازی و دریافت گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 ما می توانیم سایر استانداردها را پیاده سازی و گواهینامه دریافت کنیم؟

بلی…شما در کنار استقرار و پیاده سازی استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 می توانید سایر استانداردها از جمله استاندارد سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001، استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 45001 و یا اگر در حوزه مواد غذایی فعال هستید استاندارد سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000 را دریافت نمایید.

زمانی که این اتفاق می افتد سازمان، شرکت و کسب و کار شما یک سیستمی با نام سیستم مدیریت یکپارچه تشکیل داده است که به آن IMS می گویند (Integrated Management System) و می توانید علاوه بر دریافت گواهینامه های تک تک استانداردها، گواهینامه IMS را نیز دریافت کنید.

آموزش استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2015

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آموزش های مرتبط با استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 و سایر استاندارد های سری ایزو تکنیک های کیفی و مهندسی کلیک نمایید

نمونه گواهینامه ایزو 9001

در گواهینامه ایزو 9001 صادر و سایر گواهینامه شما آرم و لوگو شرکت صدور گواهینامه ایزو CB را مشاهده خواهید کرد. همچنین نام مشتری، آدرس و زمینه فعالیت مشتری به همراه نوع استانداردی که موفق به اخذ آن شده است. گواهینامه های دارای تاریخ ثبت و صدور، تاریخ انقضاء سه ساله و همچنین برای آکاهی مشتری تاریخ ممیزی های مراقبتی که سالیانه به منظور کنترل سیستم مشتری انجام می شود درج می گردد. و کد ریجستر به منظور ردیابی و اصالت آن

نمونه گواهینامه ایزو 9001

نحوه تشخیص اصالت گواهینامه ایزو 9001 و ردیابی آن

همانطور که در بالا به آن اشاره شده قالب و ترکیب یه گواهینامه معتبر ایزو مطابق با شکل فوق می باشد که اطلاعات لازم بر روی آن درج شده باشد. به منظور بررسی اصالت گواهینامه بایستی دو گام و مرحله را انجام دهید که گام اول قبل از عقد قراردادبا شرکت صدور گواهینامه ایزو یا همان CB می باشد.

گام اول: بررسی اصالت و اعتبار جهانی شرکت صدر گواهینامه است این مرحله آنقدر مهم است که گام بعدی ارزش کمتری دارد در واقع گام اول پیش نیاز گام دوم می باشد بطوریکه اگر شرکت صدور گواهینامه ایزو معتبر نباشد و جزء شرکت های مورد تایید و توصیه سازمان جهانی استاندارد ISO و مجمع اعتبار بخشی IAF نباشد هیچ فایده و اعتبار نخواهد داشت. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و آگهی از مقاله مرتبط با گواهینامه معتبر ایزو رو مطالعه و کلیک فرمایید.

گام دوم: در این مرحله به بررسی کد ریجستری درج شده در گواهینامه می پردازیم تا مطمئن شویم گواهینامه ایزو 9001 و یا سایر گواهینامه از آن مرجع صدور گواهینامه CB صادر شده است یا خیر

تنها بررسی کد ریجستری درج شده در گواهینامه نشان از اعتبار و اصالت گواهینامه از طریق وب سایت نمی باشد!

دریافت ایزو 9001

به منظور دریافت گواهینامه ایزو 9001 ابتدا این استاندارد 10 بندی را که در بالا توضیح داده شده است را در کسب و کار خود پیاده سازی کرده که برای این کار از مشاور ذیصلاح استفاده نمایید سپس از طریق شرکت های صدور گواهینامه یا همان CB نسبت به ممیزی و ثبت و صدور گواهینامه ایزو 9001 اقدام نمایید

اخذ گواهینامه ایزو 9001 فوری

ما گواهینامه ایزو 9001 فوری یا فروش ایزو نداریم البته که شرکت های صدور گواهینامه ایزو خدمات ممیزی و ثبت و صدور گواهینامه ایزو ارایه می دهند و برای این خدماتشان هزینه دریافت می کنند ولیکن فروش گواهینامه ایزو بطور مستقیم انجام نمی شود!

پس از انجام در خواست شما جهت ثبت و صدور گواهینامه ایزو 9001 و عقد قرارداد، شرکت صدور گواهینامه ایزو زمان ممیزی را مشخص می کند و فرآیند ممیزی و بازدید در آن تاریخ صورت می گیرد.

در صورتی که در زمان ممیزی و بازدید براساس استاندارد ایزو 9001 عدم انطباق و مغایرتی وجود نداشته باشد و شرکت مشتری تمامی الزامات استاندارد را رعایت کرده باشد مراحل ارسال گزارش به دفاتر اصلی در خارج از کشور جهت ثبت و صدور گواهینامه ایزو 9001 صورت می گیرد که معمولا از 10 الی 30 روز زمان می برد که این حالت کمترین زمان کسب گواهینامه ایزو 9001 است (همانطور که اشاره کردیم اگر عدم انطباقی وجود نداشته باشد که در صورت وجود به این زمان اضافه می گردد) کسب گواهینامه  ایزو 9001 در زمان های نامعقول یعنی فرآیند های فوق طی نشده است و فاقد اعتبار می باشد!!

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهینامه ایزو فوری لطفا مقاله مرتبط با آن را کلیک نمایید

صدور گواهینامه برای iso 9001

ISO 9001 تنها استاندارد در سری ISO 9000 است که سازمان ها می توانند گواهینامه آن را صادر کنند. دستیابی به گواهینامه ISO 9001: 2015 به این معنی است که یک سازمان موارد زیر را نشان داده است:

 •  از دستورالعمل های استاندارد ISO 9001 پیروی کرده است
 •  الزامات درون سازمانی خود را برآورده نموده است
 •  الزامات مشتری و الزامات قانونی و نظارتی را نیز برآورده کرده است
 •  اسناد، مدارک و سوابق را حفظ کرده است

صدور گواهینامه ایزو ISO 9001 – بخش اول

شماره های تماس 02171057626 و یا 09102157571

گواهینامه ایزو ISO 9001 می تواند اعتبار سازمان را با نشان دادن به مشتریان که محصولات و خدمات آن انتظارات را برآورده می کند، افزایش دهد. در برخی موارد یا در برخی صنایع، صدور گواهینامه مورد نیاز یا الزام قانونی است. فرآیند صدور گواهینامه شامل اجرای الزامات ISO 9001: 2015 و سپس تکمیل ممیزی موفق شرکت صدور گواهینامه است که تأیید می کند سازمان آن الزامات را برآورده نموده است. سازمان ها هنگام شروع آماده سازی برای صدور گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

 •  هزینه های تیم مشاوره و سایر هزینه ها
 •  میزان منابعی که شرکت برای توسعه و اجرا به این پروژه اختصاص خواهد داد
 •  هزینه های ممیزی و ثبت اولیه گواهینامه و ممیزی های مراقبتی سالی

مراحل و شرایط دریافت و اخذ گواهینامه ایزو 9001

همانطور که در این مقاله و سایر مقالات خود اشاره کردیم تمامی کسب و کارها می توانند گواهینامه این استاندارد بین المللی و عمومی را با نام گواهینامه ایزو 9001 دریافت نمایند اما بهتر است صاحبان شرکت ها، کارخانجات و سازمان ها، فعالیت های کسب و کار خود را براساس 10 بندی که در بالا اشاره کردیم مطابقت دهند برای این منظور پیشنهاد می کنیم از یک مشاور گوهینامه ایزو 9001 استفاده نمایید مشاور نواقصی را که در زمان اجرا و پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت یا همان ایزو 9001 می بیند را مورد بررسی قرار می دهد و با برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی استاندارد ایزو 9001 به رفع آنها می پردازد.

 • پس ابتدا از یک مشاوره ایزو 9001 استفاده نمایید
 • ممیزی داخلی انجام دهید البته پس از استقرار و پیاده سازی ایزو 9001 با همکاری مشاور
 • بررسی، ارزیابی و انتخاب یک شرکت صدور گواهینامه ایزو 9001 (برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید)
 • ممیزی های مرحله اول و دوم توسط شرکت های صدور گواهینامه ایزو (CB ها)
 • رفع عدم انطباق های احتمالی که توسط ممیزین و سرممیزین شرکت های صدور گواهینامه ایزو 9001 صدور گرفته شده است
 • ثبت و صدور گواهینامه توسط شرکت های صدور گوهینامه ایزو 9001 

شما می توانید به بخش ذیل مراجعه کرده و با سایر استاندارد و گواهینامه های ایزو هم آشنا شوید:

 • سیستم مدیریت کیفیت یا ایزو ISO 9001
 • زیست محیطی یا ایزو  ISO 14001
 • ایمنی و بهداشت یا ایزو ISO 45001
 • امنیت اطلاعات یا ایزو ISO 27001
 • مدیریت ریسک یا ایزو ISO 31000
 • سیستم مدیریت کیفیت مراکز آموزشی یا ایزو ISO 10015
 •  سنجش رضایت مشتریان یا ایزو ISO 10004
 •  رسیدگی به شکایت مشتریان یا ایزو ISO 10002
 • سیستم مدیریت کیفیت در صنعت تجهیزات پزشکی یا ایزو ISO 13485
 • سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه های پزشکی یا ایزو ISO 15189
 • مدیریت انرژی یا ایزو ISO 50001
 •  ایمنی مواد غذایی یا ایزو  ISO 22000
 • سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی یا ایزو  ISO 29001
 • راهنمای کیفیت در مدیریت پروژه یا ایزو ISO 10006
 • سیستم مدیریت مسئولیت اجتماعی یا ایزو ISO 26000
 • راهنمای مدیریت پروژه یا ایزو ISO 21500
 • ارزش گذاری برند یا ایزو ISO 10668
 • سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی IATF 16949

هزینه دریافت گواهینامه ایزو 9001

به منظور دریافت استعلام قیمت گواهینامه ایزو 9001 بایستی بدانید از کدام مراکز گواهینامه ایزو دریافت می کنید و اعتبار آن مراکز از چه نهاد های بین المللی است در اینجا اشاره می کنیم تنها مرجع اصلي و رسمي ثبت و صدور گواهينامه هاي ايزو براساس تاکيد و توصيه سازمان جهاني استاندارد (ايزو) که در وب سايت آن (https://www.iso.org/certification.html) صراحتا اشاره شده است اعضاء زير گروه مرجع اعتباردهي IAF مي باشد لذا صدور و دریافت این مدل گواهینامه ها بسیار معتبر می باشد و بقیه مراکز یا اعتباری ندارد  و یا بسیار بسیار کم می باشد. 

قیمت هایی که ما اعلام می کنیم یعنی دریافت گواهینامه از این مراکز و شرکت های صدور گواهینامه ایزو می باشد و در حال حاضر شرکت صدور گواهینامه اینسپکت که ما دفتر نمایندگی آن هستیم از زیر مجموعه اعضاء IAF تاییدیه دارد و آن اعضاء یکی TURKAK ترکیه و دیگری IAS آمریکا می باشد.

در حال حاضر هزینه صدور گواهینامه بین 250 تا حدود 600 دلار آمریکا می باشد و این نوسان قیمت بستگی به نوع استاندارد، نوع کسب و کار، تعداد نفرات، تعداد سایت های ممیزی ، تعداد نفرات ممیز و … دارد که ما در این مجموعه صدور گواهینامه با دریافت اطلاعات دقیق سازمان شما آن را مکتوب اعلام خواهیم کرد.

اگر قیمت های پایین تر از این مقدار دید بدانید از این مراکز معتبر گواهینامه صادر نمی شود!! (به منظور آشنایی بیشتر با قیمت های صدور گواهینامه پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه فرمایید)

مشاوره استاندارد ایزو 9001

ما در این مقاله موضوعات کلی و در برخی از موارد به جزئیات اشاره کردیم اگر مشتریان و مخاطبان عزیز در شرکت ها و سازمان تمایل دارند تشریح کاملی از این استاندارد با اشاره به بندهای استاندارد صورت بگیرد با این گروه مدیریتی از طریق شماره های 02171057626 و یا 09102157571 و یا سایر راههای ارتباطی تماس حاصل نمایند. ما در کنار شما از مرحله مشاوره، آموزش و ثبت و صدور گواهینامه بین المللی هستیم.

مدت زمان مطالعه: 16 دقیقه