قبل از مطالعه این بخش حتما بخش اول صدور گواهینامه ایزو را مطالعه فرمایید.

سازمان اعتباربخشی ایزو

موضوع چهارم : ثبت و صدور گواهینامه های ایزو فقط توسط شرکت های صدور گواهینامه که به اختصار CB معروف هستند Certification Body  صورت می گیرد و این شرکت ها خود دارای تاییدیه از سازمان های اعتباربخشی Accreditation Body که بخش اول توضیح داده شد می باشند. به عنوان مثال شرکت اینسپکت ترکیه به عنوان یک شرکت صدور گواهینامه بین المللی INSPECT Certification Body دارای تاییدیه از سازمان های اعتباربخشی TURKAK ترکیه و IAS آمریکا می باشد. که هر کدام از این سازمان ها براساس توصیه سازمان جهانی استاندارد ISO داخل وب سایت سازمان اعتباربخشی IAF می باشند.

اعتبار شرکت صدور گواهینامه ایزو

موضوع پنجم : یک سوال مطرح می شود آیا یک شرکت صدور گواهینامه می تواند مانند اینسپکت از دو نهاد اعتباردهی TURKAK و IAS اعتبار بگیرد؟ جواب آن بلی می باشد. البته هر شرکت صدور گواهینامه در ابتدا اعتبار خود را از نهاد اعتبار بخشی کشور خود می گیرد و سپس می توان از دیگر نهادهای اعتباربخشی کشورها استفاده کند. این شرکت ابتدا از TURKAK که در کشور خودش که ترکیه می باشد تاییدیه می گیرد و سپس از سازمان اعتباردهی IAS آمریکا این کار را می کند. پس تمامی این اعتبارات براساس توصیه سازمان جهانی استاندارد ISO قابل ردیابی می باشند و شرکت های صدور گواهینامه معتبر نیز مشخص خواهند شد.

برای بررسی و سنجش اعتبار شرکت صدور گواهینامه اینسپکت INSPECT از سازمان اعتباردهی IAS آمریکا اینجا را کلیک نمایید.

نحوه انتخاب شرکت صدور گواهینامه ایزو

موضوع ششم : با توجه به وجود تنوع شرکت های صدور گواهینامه CB و همچنین سازمان های اعتباربخشی AB که آنها نیز متنوع می باشند … کسب و کار ما گواهینامه های خود را از کدام مرجع بگیرد؟

جواب: اگر شما براساس توصیه سازمان اقدام کنید به مشکلی بر نخواهید خورد … فقط چند مورد را در نظر بگیرید. اولا شما می توانید از کشور ایران با اعتبار NACI گواهینامه بگیرید و یا از کشورهای اروپایی یا آمریکایی اعتبار و گواهینامه بگیرید که این به انتخاب شما بستگی دارد. بعضی از این شرکت های صدور گواهینامه قدمت بیشتری دارند و دارای نمایندگی و شعب زیاد در سراسر دنیا پس می تواند یک معیار برای انتخاب شما باشد. دوما برخی از مشتریان و تولید کنندگان با توجه به صادراتی که به سایر کشورها انجام می دهند ترجیح می دهند گواهینامه رو از مرجع و کشوری بگیرند که به همان کشور صادرات انجام می دهند و یک جورایی جلب اعتماد کنند. سوما شرایط قیمتی را نیز در نظر بگیرید که البته تمامی شرکت های صدور گواهینامه که دفاتر بین المللی دارند و برخی از این نمایندگی ها داخل کشور ما نیز می باشند برای صدور هر گواهینامه شارژ دریافت می کند و نمایندها ملزم به پرداخت شارژ برای صدور هر گواهینامه هستند که این مبالغ برای هر شرکت صدور گواهینامه ای متفاوت می باشد ولیکن حقیقتا رایگان نیست!!! پس هر قیمت کم و پایینی بی دلیل نمی باشد و دقت کنید در انتخاب شرکت های صدور گواهینامه …

مشاوره گواهینامه ایزو

موضوع هفتم : آیا پیاده سازی استاندارد های ایزو و دریافت گواهینامه های آن نیاز به مشاور دارد؟

شرکت ها، سازمان و هر کسب و کاری که می خواهد گواهینامه ایزو بگیرد باید ببینند چه اندازه به بندهای استاندارد نزدیک هست بنابراین در ابتدا بایستی با الزامات استاندارد آشنا شود در این خصوص پرسنل شرکت ها و سازمان ها می توانند در دوره های آموزشی شرکت کنند ولیکن در میان بهتر است از مشاور سیستمی هم استفاده کنند و از تجربیات آنها نیز بهره مند گردند.

مدت زمان مشاوره ممکن است به ماهها برسد از طرفی برخی از استاندارد ها علاوه بر موضوعات سیستمی و مدیریتی دارای مباحث و تکنیک های فنی و کیفی نیز می باشند به عنوان مثال استاندارد سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000 دارای مباحثی از جمله GMP، GHP می باشد که یک کارشناس و مشاور حرفه ای به آنها مسلط است.

مدت اعتبار گواهینامه ایزو

موضوع هشتم : آیا گواهینامه ها استاندارد های ایزو دارای تاریخ انقضاء می باشند؟

بله گواهینامه های سیستمی در حوزه استانداردهای سازمان جهانی استاندارد (ایزو) دارای تاریخ انقضا سه ساله می باشند اما این بدان معنا نیست که در طول این مدت شرکت صدور گواهینامه کاری با مشتری خود ندارد چون زمان سه ساله طولانی می باشد هر گونه تغییر و تحولی در سازمان و شرکت مشتری ممکن است اتفاق بیفتد از جمله تغییرات در چارت سازمانی، تغییرات در محصول و خدمات شان و یا محیط کاری … بنابراین شرکت های صدور گواهینامه ایزو سالی یکبار به ممیزی مشتری خود می پردازند که به آن ممیزی مراقبتی می گویند Surveillance Audit و وضعیت شان را چک می کنند.

هر سازمانی یکبار ممیزی اصلی می شود و دو بار ممیزی مراقبتی … که در این بین ممکن است ممیزی های دیگری نیز برحسب اتفاق صورت پذیرد. بطور مثال اگر مشتریان یک سازمان و شرکتی شکایت بکند و این شکایت به گوش شرکت صدور گواهینامه برسد لازم است شرکت صدور گواهینامه با انجام یک آدیت یا ممیزی اضطرای به این موضوع رسیدگی کند.

انواع گواهینامه ایزو

موضوع نهم: آیا برای تمامی استاندارد های ایزو گواهینامه صادر می گردد؟

برای استاندارد های عمومی و محبوب مانند استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001،  سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 45001 گواهینامه از سوی شرکت های CB صادر می گردد و قابلیت ثبت و صدور را دارد اما دو نکته وجود دارد:

اول اینکه در دامنه کاری و ممیزی شرکت صدور گواهینامه آن استاندارد تعریف شده است و مرجع بالادستی آن که قبلا هم توضیح دادیم (اشاره به AB ها) به شرکت صدور گواهینامه تاییدیه داده است؟!

برخی از شرکت های صدور گواهینامه فقط می توانند گواهینامه های سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001، صادر کنند ولیکن در خصوص سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 45001 تاییدیه AB خود را ندارند که در میان مشاهده شده است آنها این گواهینامه را صادر می کنند اما اشاره ای به AB خود نمی کنند و در اصطلاح Non Accredit صادر می شود.

دوم اینکه برخی از استاندارد هایی که خیلی هم معروف هستند مثل HACCP و HSE-MS که توسط سازمان جهانی استاندارد (ایزو) تدوین نشده اند توسط شرکت های صدور گواهینامه یعنی CB ها، گواهینامه صادر می شود که آن گواهینامه ها هم طبق تعریف Non Accredit می باشند و شرکت صدور گواهینامه با اعتبار خود این کار را می کند.

موضوع دهم: ادامه مطلب

ما در این مقاله موضوعات کلی و در برخی از موارد به جزئیات اشاره کردیم اگر مشتریان و مخاطبان عزیز در شرکت ها و سازمان تمایل دارند تشریح کاملی از این استاندارد با اشاره به بندهای استاندارد صورت بگیرد با این گروه مدیریتی از طریق شماره های 02171057626 و یا 09102157571 و یا سایر راههای ارتباطی تماس حاصل نمایند. ما در کنار شما از مرحله مشاوره، آموزش و ثبت و صدور گواهینامه بین المللی هستیم.

با توجه به هوشمند بودن سیستم سرچ و بررسی گوگل خواهشمند است کپی برداری نکنید!!!