انواع ایزو، مدرک ایزو و اخذ گواهینامه ایزو

قبل از دریافت هرگونه مدرک ایزو و اخذ گواهینامه ایزو و خرید گواهینامه آن بهتر است با انواع آن آشنا شویم تا بتوانیم تصمیم درستی در دریافت گواهینامه های آن داشته باشیم البته خرید گواهینامه ایزو که در بعضی از سایت ها به آن اشاره شده است از یک جهت درست و صحیح و از جهتی هم نادرست می باشد این بدان معناست که شما خدماتی را می خرید و آن هم خدمات ممیزی توسط شرکت های صدور گواهینامه ایزو CB و ثبت و صدور انواع گواهینامه های ایزو معتبر این حالت درست می باشد یعنی شرکت صدور گواهینامه پس از بررسی های لازم و در صورت انطباق شرکت و کسب و کار شما با استانداردهای بین المللی ایزو اقدام به صدور گواهینامه ایزو مثلا ISO 9001 می کند. اما اگر و متاسفانه بدون انجام مراحل ممیزی این کار را انجام دهد که معمولا خیلی کم اتفاق می افتد و یا برخی از افراد سود جو اقدام به صدور گواهینامه بی اعتبار کنند این یعنی خرید گواهینامه ایزو، پس ما خرید گواهینامه و مدرک ایزو نداریم. اگر دیدید هیچ گونه مجوزی در زمان ثبت و صدور گواهینامه از شما نخواستند حتی استاندارد های ملی شما را و از محل کسب و کار شما بازدیدی صورت نگرفت و گرازشی تهیه نشد بدانید بک جای کار مشکل دارد!

برای دریافت مشاوره و گواهینامه های ایزو و HSE با شماره های 09102157571 – 02171057626 تماس حاصل نمایید.

اینکه بعضی از صاحبان مشاغل می گویند چند تا گواهینامه و مدرک ایزو به ما بدهید ما برای تبلیغات می خواهیم و مهم نیست از کجا باشد چون همکارم و رقیب من آنها را دارد و مشتریان متوجه نمی شوند!!! بدانند سخت در اشتباه هستند در عصر امروز مشتریان آگاه هستند چون خودشان کسب و کاری دارند و ما در عصر ارتباطات می باشیم.

انواع ایزو چه هستند؟ وقتی ما به سایت جهانی استاندارد ISO سر می زنیم می بینیم در ابتدا صفحه به برخی از استاندارد های محبوب و عمومی اشاره کرده است:

سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001

سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 45001

سیستم مدیریت انرژی ISO 50001

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27001

و …

که البته ما سایر استانداردهای ایزو رو هم داریم مثلا استاندارد سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000 که خاص زنجیره مواد غذایی از مزرعه تا سفره می باشد یا استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی ISO 13485 که همانطور که از نامش پیداست در صنعت تجهیزات پزشکی کاربرد دارد و یا استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاههای تشخیص پزشکی ISO 15189 و … تعداد استاندارد های ایزو بسیار زیاد هستند که البته همگی آنها قابلیت صدور گواهینامه ایزو را ندارند!!!

برخی از پیمانکاران از جمله پیمانکاران صنعت ساختمان زمانی که می خواهند در مناقصه ای شرکت کنند، کارفرما از آنها مدرک معتبر ایزو می خواهد به عنوان مثال سه استاندارد ISO 9001 سیستم مدیریت کیفیت، ISO 14001 سیستم مدیریت محیط زیست، ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی که دو تای آخر بنا به تعریفی که قبلا در این بخش توضیح داده ایم HSE نام دارد. و پیمانکار ملزم به ارایه مدرک ایزو آنها می باشد. پس از شرکت های صدور گواهینامه معتبر باید این مدرک ایزو را اخذ نماید.

شرکت هایی که در نهایت مورد تایید سازمان IAF که قبلا توضیج داده ایم باشند که سازمان جهانی استاندارد ISO هم توصیه کرده است.

صرف داشتن یک کد رهگیری و بررسی آن در یک وب سایت نشان دهنده اعتبار گواهینامه نمی باشد. باید اسم شرکت گواهی دهنده در لیستی تاییدیه یکی از مراکز مجمع اعتباردهی IAF باشد. به عنوان مثال NACI  ایران، TURKAK ترکیه، IAS آمریکا و …

علاوه بر آن مراقب باشید وب سایت که بالا می باشد در همان کشور ثبت و ریجستر شده باشد و دارای آدرس و تلفن مرتبط نیز باشد بررسی گواهینامه زرنگی و هوش بالا نمی خواهد کمی دقت و حوصله نیاز دارد. البته کارفرمایان اینها را می دانند

برخی از شرکت های صدور گواهینامه در ایران قدیمی می باشد و دفاتر نمایندگی آنها اکثرا در تهران می باشد و خیلی از شرکت های صاحب نام از آنها گواهینامه دریافت کرده اند و در تبلیغات های خود از مدرک ایزو آنها استفاده می کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که ایزو تنها یک گواهینامه نمی باشد!! شما در هر کسب و کاری که فعالیت دارید (ساختمان، نفت، گاز و پتروشیمی، غذایی، آرایشی و بهداشتی و …) نیازمند این هستید که روند بهبود در سیستم های مدیریتی خود داشته باشید تا بتوانید مثلا با کاهش هزینه های خود به بهره وری لازم برسید. پس بهتر است ابتدا یک سیستم در هر حوزه استانداردی مانند سیستم مدیریت کیفیت پیاده سازی، استقرار و اجرا کنید تا نواقص احتمالی سیستم کسب و کار شما رفع گردد سپس فرآیند ممیزی، ثبت و صدور گواهینامه صورت گیرد. ما پیشنهاد می کنیم حتما فرآیند ممیزی را توسط ممیزین مجرب شرکت های صدور گواهینامه انجام دهید زیرا بازرسی و آدیت توسط یک ناظر بیرونی بر عارضه یابی سیستم شما تاثیر بسزایی دارد. ما به این ممیزی، آدیت شخص سوم می گوییم. که براساس تعداد سایت ها و محل کاری مجموعه شما تعداد روز ممیزی ها متفاوت می باشد.

در طول پیاده سازی و استقرار سیستم ممکن است شما برخی از بندهای یک استاندارد را بطور کامل یا بخشی از آنها را اجرا نکرده باشید و این امر باعث می شود در زمان ممیزی های خود دچار عدم انطباق با بندهای استاندارد شوید که ممیز پس از پایان روز ممیزی و گزارش دهی به شما اعلام خواهد کرد البته که این عدم انطباق ها جای نگرانی نیست! و شما بایستی طبق زمانی که ممیز به شما می گوید نسبت به رفع آنها اقدام کنید و این کار به روند بهبود سیستم شما کمک خواهد کرد.

در زمان پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریتی به عنوان مثال سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001، سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت ISO 45001  و … (استقرار همزمان این سه استاندارد را سیستم مدیریت یکپارچه IMS گویند البته سیستم یکپارچه می تواند شامل استاندارد های دیگر باشد مانند ISO 22000) به این نکته توجه داشته باشیم قرار نیست بخش یا شخص خاصی مسئول پیاده سازی و اجرا این سیستم ها در یک شرکت، سازمان و کسب و کاری باشد. زیرا این تفکر باعث می شود که از فواید استانداردها دور شویم در برخی از شرکت یک واحدی با نام تضمین کیفیت تشکیل می شود و یک نفر مسئول دارد با تعدادی زونکن ایزو و سوابقی که تهیه شده است. این استراتژی و فقط کسب گواهینامه و جمع آوری مستندات کمک شایانی به آن کسب و کار نمی کند ما بایستی تمام کارکنان را درگیر این موضوع کنیم و آگاهی لازم را ایجاد کنیم که این حس خوب مشارکت در پیشبرد خط مشی و اهداف شرکت تاثیر بسزایی دارد.

 

در صورت وجود سوال و ابهام بیشتر در خصوص گواهینامه ایزو کلیک نمایید.

تمامی گواهینامه های صادر شده توسط شرکت صدور گواهینامه اینسپکت INSPECT و ارایه آن از طریق دفتر نمایندگی ایران می باشد دارای هولوگرام و مهر برجسته بود و قابل استعلام از طریق دفتر نمایندگی انحصاری آن در ایران می باشد.

ما در این مقاله به طور خلاصه انواع ایزو، مدرک ایزو و اخذ گواهینامه ایزو را توضیح دادیم. اگر مشتریان و مخاطبان عزیز در شرکت ها و سازمان تمایل دارند آموزش و مشاوره بگیرد با این گروه مدیریتی از طریق شماره های 02171057626 و یا 09102157571 و یا سایر راههای ارتباطی تماس حاصل نمایند. ما در کنار شما از مرحله مشاوره، آموزش و ثبت و صدور گواهینامه بین المللی از طریق شرکت اینسپکت نمایندگی ایران با اعتبار TURKAK ترکیه و IAS آمریکا هستیم.